DSİ Haberler


5. Ulusal Hidrolojide İzotop Teknikleri Sempozyumu DSİ 14. Bölge Müdürlüğü’nde Başladı

18.10.2019

DSİ Genel Müdürlüğü Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol (TAKK) Dairesi Başkanlığı’nca 16-18.10.2019 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ‘5. Ulusal Hidrolojide İzotop Teknikleri Sempozyumu’ DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde başladı. DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız’ın başkanlık ettiği sempozyuma; TAKK Dairesi Başkanı Dr. Nurettin Pelen, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, DSİ 14. Bölge Müdürü V.  Dr. Celaleddin Ensar Şengül, Daire Başkan Yardımcıları, Şube Müdürleri ve konu ilgili teknik personel iştirak etti.


Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız; sempozyumun ana konusu olan nükleer tekniklerin kullanıldığı alanlardan birinin de DSİ’nin ana uğraş alanı olan hidroloji olduğunu söyleyerek;  DSİ’de İzotop Laboratuvarı’nın kurulduğu günden beri hem havza bazında yürütülen hidrolojik ve hidrojeolojik çalışmalara izotop teknikleri açısından yapılan deneylerle katkı verdiğini hem de ulusal laboratuvar olarak hizmet verdiğini belirtti. 


Konuşmasına sempozyum programı hakkında katılımcıları bilgilendirerek başlayan TAKK Dairesi Başkanı Dr. Nurettin Pelen,  sempozyum son gün çalışmasında sonuçların değerlendirileceğini söyleyerek başta DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın olmak üzere sempozyuma katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

TAKK Dairesi Başkanlığı’nın DSİ’nin kurumsal imajına yönelik olumlu katkılarından söz eden DSİ 14. Bölge Müdürü V.  Dr. Celaleddin Ensar Şengül, TAKK Daire Başkanlığı’nın gerek teknolojiyi yakalama gerekse çağın gereklilik ve kazanımlarını kurumsal düzeyde ve Türkiye genelinde paylaşma adına önemli bir organizasyon gerçekleştirdiğini söyleyerek, faydalı bir sempozyum geçirilmesi temennisinde bulundu.