DSİ Haberler


İşletme Ve Bakım Semineri Başladı

04.11.2019

Genel Müdürlüğümüzün 2019 Yılı Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında yer alan “İşletme ve Bakım Semineri” DSİ 14. Bölge Müdürlüğü Orhantepe AR-GE ve Eğitim Tesisleri’nde başladı. Söz konusu seminer 4-8 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Seminere İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Uğur Yıldırım, DSİ 14. Bölge Müdürü Dr. Celaleddin Ensar Şengül, DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ile beraber Merkezden ve Bölge Müdürlüklerinden 143 personel katıldı.

Seminer Programı dahilinde, 8 oturumda 16 konu başlığında sunum yapılacak, Panel şeklinde 3 interaktif oturumda işletme ve bakım faaliyetleri kapsamındaki güncel uygulamalar hakkında panelistlerin ve katılımcıların görüş bildirme ve değerlendirme yapmalarına imkan verilecek ve “Vizyon Çalışması” başlıklı 2 oturumda işletme ve bakım faaliyetlerinin geleceğine ilişkin öngörü ve öneriler tartışılacaktır.    

İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Uğur Yıldırım açılış konuşmasında;

Genel Müdürlüğümüzce inşa edilen tesislerin her geçen gün artmasıyla işletme ve bakım birimlerinin görev ve sorumluluğunun da arttığını belirtti. Yıldırım; Sulama tesislerinin işletilmesi, yenileme projesi, SUTEM yazılımı, mevzuat değişikliği sonrası 2018 ve 2019 yılında sulama birliklerinin faaliyetleriyle ilgili gelişmeler, baraj işletmeciliği ve baraj daimi teçhizatının bakım ve onarım çalışmalarının önemine değindi.

İstatistik çalışmaları, tesislerimizde boğulma olaylarına karşı alınacak önlemlerle ilgili “DSİ Genel Müdürlüğü Su Yapıları Koruyucu Güvenlik Tedbirleri Yönetmeliği” gibi konular başta olmak üzere işletme ve bakımla ilgili konular hakkında bilgiler vererek konuşmasını tamamladı.

DSİ 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk hizmete açılan tesislerin işletme ve bakım hizmetlerinin gerektiği şekilde yerine getirilmesinin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, 2018 yılında 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanununda yapılan değişikliklerin sulama birliklerinin çalışmalarında karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi bakımından önemli olduğunu belirtti


DSİ 14. Bölge Müdürü Dr. Celaleddin Ensar Şengül; İşletme ve Bakım Dairesi ve Bölge Müdürlüklerinden gelen tüm katılımcıları Bölgelerinde görmekten duydukları memnuniyeti belirtti. İstanbul ili ve Bölge faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Daha sonra katılımcılara, Kurumumuzun Bölgedeki çalışmaları ve Melen İçme Suyu Temin Projesi hakkında, DSİ 14. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım filmi sunuldu.