DSİ Haberler


DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap’ın Katılımıyla Tahtaköprü Barajı'nda Su Tutma İşlemine Başlandı

02.12.2019

Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ve beraberindeki heyet, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında yer alan Mersin ve Hatay illerindeki projelerde inceleme ve değerlendirmelerde bulundu.

Mersin’de çalışmaları devam eden Aksıfat Barajı ve Sorgun Barajı’na yapılan ziyaretlerin ardından Hatay ilinde inşası devam eden Reyhanlı Barajı İnşaatında ve Tahtaköprü Barajı’nın Yükseltilmesi işi şantiyelerinde heyet tarafından incelemelerde bulunuldu. Genel Müdür Yardımcısı Kasap'a DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve ilgili şube müdürleri ile teknik personel de eşlik etti.

Aksıfat Barajı

Enerji, sulama ve içme suyu temini amacıyla inşa edilen baraj 82 140 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Mersin ili Silifke ilçesinde yapımı devam eden Baraj gövdesinin 2020 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

Sorgun Barajı’nın Gövde Dolgusu Tamamlandı

Mersin ili, Erdemli İlçesindeki Sorgun Çayı üzerinde ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipinde bir baraj olarak yapılmaktadır. Projenin gerçekleşmesi halinde regüle edilen sularla Erdemli Alata Çayının iki yakasında bulunan ve 900 metre kotundan deniz kenarına kadar olan brüt 52 410 dekar alanın sulanması amaçlanmaktadır. Ayrıca Proje tamamlandığında, HES 1, HES 2 ve HES 3 üniteleri toplamında 14.38 MW/ h kurulu güce sahip olacaktır.

Sorgun Barajının toplam yüksekliği 109 metre, kret uzunluğu 469 metre olup, 3.280.000 metreküp olan Barajın gövde dolgusu 28 Kasım 2019 tarihinde tamamlanmıştır. İşin tamamında fiziki gerçekleşmesi %69 ulaşmıştır. 

Tahtaköprü Barajının Yükseltilmesi İşinde Su Tutma İşlemine Başlandı

Gövde yükseltme çalışmaları tamamlanmış olup kret düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Depolanacak su ile 465 bin 140 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap'ın katılımıyla 29 Kasım 2019 itibariyle Tahtaköprü Barajı'nda su tutma işlemine başlanılmıştır.

Reyhanlı Barajı:

Amik-Afrin (Reyhanlı Barajı ve Sulaması) Projesi Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçe sınırları içerisinde yaklaşık 600 000 dekar alanın sulanması hedeflenmiştir. Sulamanın yanı sıra taşkın faydası da olan baraj 200 000 dekar alanı taşkından koruyacaktır.

Proje muhtevasında Reyhanlı Barajı başta olmak üzere 1 adet baraj, 7 adet sulama tesisi olmak üzere toplam 8 adet iş mevcuttur.

Proje kapsamında yer alan Reyhanlı Barajı, sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile yaklaşık 121 bin kişiye iş imkânı, yılda 453 Milyon TL ekonomiye katkı sağlanacaktır.

DSİ 6. (Adana) Bölge Müdürlüğü sınırları dâhilinde tamamlanan ve yapımları devam eden işler ile ilgili Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve ekibini tebrik eden Genel Müdür Yardımcısı Kasap; bu vesile ile DSİ 6. Bölge Müdürlüğü çalışanlarına başarı ve kolaylıklar dilediğini ifade etti.