DSİ Haberler


Yeraltı Barajı İçin Teknik Heyet KKTC’de

12.12.2019

Yeraltı suyu suni besleme ve yeraltı barajı için adım atıldı. Devlet Su İşleri’nden (DSİ) heyet KKTC’ye giderek, Su İşleri Dairesi ile Jeoloji ve Maden Dairesi işbirliğinde çalışmalara başladı.

Yeraltı barajı inşası için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile yapılan görüşmeler neticesinde, heyet temaslarda bulunuyor.

Bu çerçevede, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı ile Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanlığı teknik çalışanları tarafından daha önceki ziyaretlerde tespit edilen yerlerde yeraltı suyu suni besleme ve yeraltı suyu depolama imkanlarının araştırılması konusunda, Su İşleri Dairesi ile Jeoloji ve Maden Dairesi çalışanları ile ortak teknik çalışma ve arazi incelemesi yapıldı. Detay çalışmaların müşterek şekilde sürdürülmesi kararı alındı.

10 kişilik heyet Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanlığı Etüt ve Değerlendirme Şube Müdürü Mert Toklu, Dr. Ali Burak Yener, Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı Harita Şube Müdürü Mehmet Fakıoğlu, Murat Yakut, Mustafa Onur Önen ve Ahmet Faruk Öztürk’ten oluşuyor.

Oğuz: Tek Bir Damla Yağmur Suyu Heba Olmamalı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yeraltı barajı için ülkede çalışmalarda bulunan DSİ heyetini kabul etti. Ülkede yeraltı barajının bir ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Oğuz, kurak geçen dönemlerde yeraltı suyundan azami şekilde yararlanmanın önemine işaret etti.

Bakan Oğuz, yağışlı mevsimlerde yeraltı suyunun depolanmasında ve su ihtiyacının en fazla olduğu kurak mevsimlerde kullanılmasında yeraltı barajının alternatif bir çözüm yarattığını ve  yeraltı su kaynaklarının korunmasına da katkı sağladığını ifade etti.

Yeraltı barajı konusunda kendisine yönelik pek çok eleştiri yapıldığını anımsatan Bakan Oğuz, “Tek bir damla yağmur suyu heba olmamalı” dedi.

Bakan Oğuz, Türkiye’den gelen DSİ heyetine çalışmalara vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür etti.