DSİ Haberler


Gediz Havzası Mercek Altında

07.02.2020
Uşak-Manisa ve İzmir’de binlerce dönüm araziye can veren Gediz Nehri Havza Yönetim Heyeti Toplantısı yapıldı. Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı’nın başkanlık ettiği toplantıda Gediz’in geleceği ile ilgili yol haritası masaya yatırıldı

Ege Bölgesi’nin en önemli nehirlerinden Gediz’in geleceği Manisa’da yapılan “Gediz Nehri Havza Yönetim Heyeti” toplantısında mercek altına alındı. Şehzadeler Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı başkanlık ederken, DSİ’yi DSİ 2. Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Cenk Çetin temsil etti.

Toplantı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan havzanın mevcut durumunu, baskı-etki ve risk analizini, su kalitesi izleme sonuçlarını ve iyi su durumuna ulaşmak için alınması gereken tedbirleri içeren Gediz Nehir Havza Yönetim Planı’nın heyet ve kamuoyu ile paylaşılmasıyla başladı. Daha sonra İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulları’nda alınan gündem önerileri Heyet tarafından ele alındı.

Manisa İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu önerisiyle gündeme alınmış olan, kurumların denetim kapasitesinin arttırılması ve denetimler sonucu uygulanan idari para cezalarının bu amaçla kullanılmasına yönelik düzenleme yapılması yönünde tavsiye kararı alındı.

Gündeme Uşak İl Su Yönetim Koordinasyon Kurulu önerisiyle alınan Kütahya ili Gediz ilçesi Karaağaç mevkiinde planlanan altın-gümüş madeni ve cevher zenginleştirme tesisine ilişkin ÇED süreci hakkında bilgilendirme yapıldı.