DSİ Haberler


İnandık Barajı’nda Gövde Altı Sıyırma Kazıları Tamamlandı

10.02.2020
Proje ile toplamda 28 bin 750 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve yönetilmesinde lider kuruluş Devlet Su İşleri ülkemiz su kaynaklarını bilim ve tekniğe uygun olarak, faydalananların kullanımına sunmak ve suyun zararlarından korunmak amacıyla, su ve ilgili toprak kaynaklarımızın çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik esasları dâhilinde geliştirilmesini sağlamaktadır.

Bu çerçevede Devlet Su İşleri Yozgat’ta yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Yozgat Yerköy İnandık Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor. İnandık Barajı depolayacağı 31.10 milyon m³ su ile Belkavak, Göçerli, Buruncuk, Arifeoğlu, Süleymanlı ve Sekili’nin bir kısım tarım arazilerinin de içinde bulunduğu toplamda 28 bin 750 dekar zirai arazinin sulanmasına katkı sağlayacak.

Yozgat Yerköy İnandık Barajı İnşaatı kapsamında; gövde altı sıyırma kazıları tamamlanmış olup plaka yükleme deneyleri başlamış ve kalite kontrol faaliyetleri devam etmektedir. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra beton imalatlarına başlanacaktır.

İnandık barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 16.770.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor.