DSİ Haberler


Ordu Melet Irmağı’nda Makinalı Çalışmalar Devam Ediyor

14.02.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Bu çerçevede Devlet Su İşleri Ordu’ya yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ordu ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Taşkınlarla Mücadele Çalışmalarımız Büyük Önem Arz Etmektedir

Dünya’da iklim değişikliği sebebiyle kuraklıkla beraber yağış rejimi de değişmektedir. Anlık kuvvetli yağışlar daha şiddetli, daha sık görülmekte ve bu sebeple de taşkın riski artmakta, olduğundan taşkın koruma projeleri büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz yarı kurak iklim kuşağında bulunduğu için su rezervuar miktarı sürekli değişiklik göstermektedir. Hem suyun israfını önlemek hem de taşkınları önlemek maksadıyla yürütülen projelerimiz yılın 12 ayı ekonomik imkânlar dâhilinde devam etmektedir.

Ordu İli Altınordu İlçesinde bulunan Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz Bölgesi sınırını oluşturan Melet Irmağı’ndaki rüsubatın temizlenmesi için için 2019 yılı Ağustos ayında idari imkanlarla çalışma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında 100 metre genişlikteki dere yatağında geçici çalışma yolları oluşturuldu. Devam etmekte olan makinalı çalışmalarla, dere yatağından çıkan malzemenin bir kısmı ile mevcut seddelerin güçlendirilmesi (yeniden topuk teşkili) yapılmakta olup, kalan malzeme 9 km. mesafedeki dolgu alanına taşındı.

Çalışmalarda 1 adet beko, 1 adet paletli ekskavatör (draglayn), 1 adet greyder, 3 adet kamyon, 1 akaryakıt tankeri görev yapmaktadır. Bu çalışmalar esnasında görevli mühendis, tekniker, operatör ve şoför toplam 9 adet personelimiz etkin olarak çalışmaktadır.