DSİ Haberler


DSİ’nin Konya’da İçme Suyu Hamlesi Devam Ediyor

26.02.2020
Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin sularını Çumra ilçesine ulaştıracak isale hattında sona gelindi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün, şehirlerin uzun vadeli içmesuyu ihtiyaçlarını karşılamak ve musluklardan akan suyun vatandaşlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilmesini sağlamak vizyonuyla ülke genelinde yürüttüğü içme suyu yatırımları devam ediyor.

Bu kapsamda inşa edilerek 2018 yılında faaliyete geçen Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisi, Toroslardan gelen suyu arıtarak Konya musluklarına ulaştırıyor. Musluklardan memba kalitesinde akan suyu vatandaşlar gönül rahatlığıyla tüketiyor. Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisi 2050’li yıllara kadar Konya’nın içme suyu ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip.

İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü İsale Hattı Tamamlandı, Çumra Hattında Sona Gelindi

Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisinin tamamlanmasıyla Konya iline bugüne kadar 122 milyon m3 su veridi. İçeriçumra ve Alibeyhüyüğü’ne ulaştıracak olan isale hattı da tamamlandı. Çumra hattında da çalışmalar tamamlanmak üzere. Toplam 25 bin 627 metre uzunluğundaki isale hattının 24 bin 462 metrelik kısmı ile 52 adet sanat yapısı inşa edildi. Hattın belirli bölümlerinde performans testleri gerçekleştiriliyor. Çumra isale hattının da bitirilmesiyle yaklaşık 45 bin kişi daha sağlıklı ve emniyetli içme suyuna kavuşmuş olacak.

Tüm yurtta içme suyu arıtma tesisleri ve isale hatlarını birer birer tamamlıyoruz. Şehirlerimizin içme suyu ihtiyaçlarını, çağın şartlarına uygun, yüksek teknolojili arıtma tesislerimizle karşılamak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalardan sonuç almak bizi mutlu ediyor. Konya ili Çumra ilçesi isale hattının tamamlanmasıyla, içme suyu temininde kullanılan 10 adet yeraltısuyu kuyusu daha kapatılacak. Böylece Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisinin devreye girmesiyle kapatılan yeraltısuyu kuyusu sayısı 198’e ulaşmış olacak. Bu da yıllık 100 milyon m3 daha az yeraltısuyu kullanılması demek.

DSİ Konya ve Karaman il merkezlerinin içme suyu ihtiyacını 2050’li yıllara kadar karşılayacak olan içme suyu tesislerini tamamladı ve vatandaşlarımıza hâlihazırda hizmet veriyor. Aksaray İçme Suyu Tesisinde 2020 yılı içerisinde musluklardan memba kalitesinde içme suyu ulaştırması hedefleniyor. Niğde ilimizde Ulukışla İçme Suyu Arıtma Tesisi inşaatı devam ediyor. Ayrıca Niğde ve Aksaray illerine Ecemiş Kaynaklarından içme suyu temini için planlama ve proje çalışmalarımızın da bulunduğu içme suyu hamlemiz tüm hızıyla devam ediyor.