DSİ Haberler


Demirtaş’ta Mutlu Son İçin Çalışmalara Başlanıldı

11.03.2020

İdaremizce 1985 yılında tarımsal sulama amaçlı inşa edilerek sulamaya açılan Demirtaş Baraj suyunu Bursa ovasına ileten ve yerleşim alanı içerisinde kalan kanaletli sistem olarak inşa edilen ana kanal güzergahının kaldırılıp yer altına alınması çalışmalarına düzenlenen törenle start verildi.

Gerçekleşen törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa AK Parti Mustafa Esgin, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayati Çelenk Bölge Müdür Yardımcıları Erdinç Kuran, Murat Can ve mahalli idareciler katıldı.

Yıllardan beri mahalle halkına rahatsızlık verdiğini ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye ve DSİ’nin ortak girişimleriyle gerçekleştirilen bu çalışmayla mahalle sakinlerinin ana yola çıkışını engelleyen, sızarak çevre kirliliğine neden olan kanalın kaldırılmasıyla yaşanan bütün olumsuzlukların ortadan kalkacağını belirtti. Aktaş “Bundan böyle evlerinde huzurlu olarak oturmaları sağlayacak bu projeyi gerçekleştirecek olan, başta DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayati Çelenk olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederek Demirtaş için hayırlı olsun” dedi.

Bursa Milletvekili Mustafa Esgin de bölgenin tarımsal potansiyeli için önemli bir yere sahip olan su iletim kanallarının uzun yıllardan beri yöre halkına verdiği zararların ortadan kalkması noktasında büyük fayda sağlayacak olan projeyi hazırlayan DSİ teşkilatına ve destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek Demirtaş halkına hayırlı olsun dedi.

DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayati Çelenk de Demirtaş sulama tesislerinin 1985 yılında hizmete açıldığını, 18 bin dekar tarım arazisine ve Merkez Demirtaş olmak üzere altı yerleşim birimine hizmet veren sulama şebekesine ait ve yerleşim alanından geçen 3000 metre uzunluğundaki kanalet tipindeki kanalın çevresinde oturan sakinlere rahatsızlık vermiştir. Söz konusu kanalın şimdilik 2200 metresindeki kısım Ø1000 mm çapındaki çelik boruya dönüştürülerek sulama sezonundan önce toprak altına alınmasıyla birlikte yıllardan beri süregelen sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. İdari imkânlarla hayata geçirilecek projeye destek veren ve işbirliğinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibine teşekkür ederek Demirtaş halkına yıllardır çektikleri sıkıntının son bulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti.