DSİ Haberler


Çorum’un Münbit Topraklarını Su İle Buluşturduk

20.03.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Çorum’a yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çankırı ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yapıldı. Çorum şehir merkezine yıllık 11,14 milyon m3 içme suyu sağladık. 301 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 11 baraj ve 3 gölet inşa ettik. 182.990 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 144 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 68 derenin ıslahını tamamladık.

Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı

Son 17 yılda tamamlanan 15 adet sulama tesisi ile toplam 182.990 dekar zirai arazinin sulanması sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 144 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 5 adet sulama tesisimizin inşaatına 2020 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Çorum’un bereketli topraklarına 48 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.

Çorum’un su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle Çorum’a bugüne kadar 11 baraj ve 3 gölet yaptık. 5 adet barajın (Geykoca, Bayındır, Sungurlu, Diği, Ortakışla Barajları) inşaat çalışmaları devam ediyor.

Diğer taraftan Çorum’da bugüne kadar 6 adet içmesuyu tesisini tamamladık. Bu tesisler ile Çorum şehir merkezine yıllık toplam 11,14 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz.

Çorum İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz

Çorum için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 68 adet dere ıslah tesisi yaparak Çorum şehir merkezi ve 48 meskûn mahal, 15.000 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir.