DSİ Haberler


Kırıkkale’ye Son 17 Yılda Önemli Yatırımlar Yaptık

25.03.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kırıkkale’ye yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırıkkale ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente çok önemli yatırımlar yapıldı. 5 baraj, 1 gölet ve 4 sulama tesisi inşa ettik. 17.320 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 26 derenin ıslahını tamamladık.

Sulama Projeleri Bölge İçin Kalkınmanın Anahtarı

Son 17 yılda tamamlanan 4 adet sulama tesisi ile toplam 17.320 dekar zirai arazinin sulanması sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Kırıkkale’nin bereketli topraklarına 4 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.

Kırıkkale’ye bugüne kadar 5 baraj ve 1 gölet yaptık. 1 adet barajın (Ulaş Barajı ) inşaat çalışmaları devam ediyor.

Kırıkkale İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz

Kırıkkale için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 17 yılda 26 adet dere ıslah tesisi yaparak Kırıkkale şehir merkezi ile 22 meskûn mahal ve 31.500 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin (Çoruhözü Derisi 1. Kısım) yapımı devam etmektedir.