DSİ Haberler


GAP Bölgesinde Sulama Kanallarının Temizlik Ve Islah Çalışmaları Devam Ediyor

30.04.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’ ya yaptığı yatırımlarla Şanlıurfa ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Şanlıurfa ilinde bulunan sulama kanallarının ve yardımcı kanalların temizlik faaliyetleri ile tahliye ve drenaj kanallarının temizlik ve ıslah çalışmaları sulama sezonu öncesinde devam ediyor.

Sulama kanallarının temizlik ve ıslah çalışmalarının yapılması; sulamadan dönen sulama suyunun mansap şartının sağlanması, taban suyunun yükselmesinin önlenmesi ve bu sayede toprağın çoraklaşmaması, veriminin artması ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerinin taşkın riskinin azaltılması için büyük önem arz etmektedir.

Bunun yanı sıra sulama sezonunda oluşabilecek sorunları en aza indirgemek adına anakanal ve tahliye kanallarında bulunan ASG, menfez ve sifonların da temizlikleri yapılmaktadır.

Kurumumuz idari imkanları ile yapılan çalışmalar kapsamında Harran, Urfa, Bozova Yaylak Ana kanallarının temizlik çalışmaları ile Harran, Urfa, Suruç ve Bozova Yaylak sulamaları tahliye kanallarının temizlik çalışmaları ve servis yolları bakım onarım çalışmaları yapılmaktadır.

2020 yılında toplu makinalı çalışma projeleri ile 63.8 km uzunluğunda ana kanal ve 45.2 km uzunluğunda tahliye kanalının temizliği yapılmıştır.