DSİ Haberler


Elazığ İçme Suyu Ana İsale Hattı Tamamlandı

23.06.2020
81 ilimiz için İçme Suyu Eylem Planı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içme suyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet misyonunu yerine getirmektedir.

Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.     

Ülkemizin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlası DSİ tarafından yapılan içme suyu tesislerinden karşılanıyor. 81 İlimiz için İçme Suyu Eylem Planı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Bu kapsamda Elazığ İçmesuyu Ana İsale Hattı (81,5 km) çalışmaları tamamlandı. Elazığ İçme Suyu Ana İsale Hattı (81,5 km) çalışmaları tamamlanarak isale hattından maksimum 1820 lt/sn ham suyun arıtma tesisine iletimi sağlandı. İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Hamzabey Barajı’ndan alınacak günlük 160.000 m³ hamsuyun içme suyu standartlarına uygun kalitede arıtılması sağlanacak.

Arıtma tesisinde ünitelere ait testler ve tesise girecek olan ham suyun içme ve kullanma suyu kalitesine getirilmesi için gerekli su analiz çalışmaları devam ediyor. Suyun test ve analizleri tamamlandıktan sonra Elazığ Belediyesi’nce inşa edilen pompa ve isale hattı aracılığıyla Doğukent İçme Suyu deposuna akıtılacak.

Elazığ İçmesuyu Ana İsale Hattı Tamamlandı

Projenin su kaynağı Hamzabey Barajı tamamlanmış olup 18.10.2018 tarihinde su tutulmuştur. İçme Suyu İsale Hattının tamamı 143 km olup 81,5 km si ana isale, 61,5 km si şehir merkezinde yeni yapılan depolar ve arıtma tesisi arasındaki bağlantı hattıdır.

Ana İsale Hattı kapsamında;

Abdullahpaşa 1, Abdullahpaşa 2, Kireçocağı, Mollakendi, Araştırma, Doğukent, Yurbaşı, Yazıkonak, Hilalkent, Zafran (Yeşilkent) olmak üzere 11 adet depoda betonarme, mekanik ve elektrik tesisat işleri tamamlanmıştır.

Sanat yapıları kapsamında 93 adet tahliye, 105 vantuz, 15 adet hat vanası, 4 adet branşman (Palu - Kovancılar içmesuyu ayırma) betonarme ve mekanik imalatları, 3 adet köprü, 1 adet debimetre betonarme imalatı, 11 adet menfez, 20 adet dere geçişi imalatı tamamlanmıştır.