DSİ Haberler


Amasya-Merkez Duruca Barajı'nda Çalışmalar Devam Ediyor

26.06.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Amasya iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Amasya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Amasya-Merkez Duruca Barajı inşaatında çalışmalar devam ediyor. Barajın temelden yüksekliği 43 metre olup 480.000 m³ su biriktirme hacmine sahiptir. Barajda depolanacak su ile Amasya İli Merkez ilçeye bağlı Duruca ve Boğazköye ait 1.100 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Duruca Barajı'nda %90 Fiziki Gerçekleşme Seviyesine Ulaşıldı

Projenin tamamlanması ile birlikte 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.840 TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 1.700.000 TL katkı ve yaklaşık 60 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

Projede, gövde dolgusu tamamlanmış olup, dolusavak, sol sahil, kret ulaşım yolu, enerji nakil hattı ve vana odası yapılmıştır. İletim hattı ve regülatör bitirilmek üzeredir. Fiziki gerçekleşme %90 seviyesine ulaştı.