DSİ Haberler


Kars İlinde Taşkın Meydana Gelen Yerleşim Birimlerinde İncelemelerde Bulunuldu

16.07.2020

Kars Valimiz Türker Öksüz, beraberindeki DSİ 24. (Kars ) Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar Kağızman Kaymakamı ve Selim Kaymakam vekili İshak Çınar, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Fatih Tekcan ve AFAD İl Müdürü Oktay Oktay Ayğan ile birlikte Kars İlimizde şiddetli ve ani yağışlara bağlı olarak sel ve su baskını meydana gelen Selim ilçesine bağlı Başköy, Büyükoluklu, Yeşiltepe ve Gönülalan Köylerinde incelemelerde bulundular.

Söz konusu incelemeler sırasında Kurumumuz ile ilgili hususlarda alınan ve alınacak tedbirler, yapılan ve yapılacak çalışmalar ve önem arz eden hususlarla alakalı Valimize gerekli bilgilendirmelerde bulunuldu.

Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi ve imkânlarımız çerçevesinde onlara gerekli desteği vereceğimizi ve yanlarında olacağı iletildi. Selim Başköy Köyündeki taşkında 10.000 yılda gelmesi muhtemel taşkın olan 60 m³/s debi nedeniyle dere yatağının tamamı neredeyse yan yamaçlardan da dere yatağına sürüklenen taşlarla tamamen dolmuştur. Olay anından itibaren DSİ ve İl Özel İdaresi imkânlarıyla gerekli incelemeler, makineli müdahale yapılmış ve aralıksız devam etmektedir.

Aynı zaman sürecinde Sarıkamış Ortakale, Kağızman Çayarası, Akyaka Karahan köylerinde de meydana gelen taşkınlara gerekli müdahalede bulunulmuştur. Bu önemli taşkın olaylarında can kaybının olmaması en büyük teselli olmuştur. Ancak ev, ahır ve arazilerde meydana gelen zararlarla alakalı Valimizin talimatıyla ilgili kurumlarımız tespitlerini yapmaktadır.