DSİ Haberler


Erzurum Oltu Esenyamaç Göleti İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

02.09.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Erzurum iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Erzurum ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ, Zirai Üretimi Artırarak Çiftçilerin Daha Fazla Kazanç Sağlamasını Temin Ediyor

Ülkemizde sulanmadık toprak bırakmayarak bereketli toprakları daha verimli hale getirmeyi gaye edinen DSİ, topraktan alınan verimin en büyük unsuru olan sulamayı en modern sistemlerle yaygınlaştırma çabası içinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede büyük sulama alanları dışında kalan küçük arazileri sulamak maksadıyla gölet projelerini uygulamaya koyuyor. DSİ, zirai üretimi artırarak çiftçilerin daha fazla kazanç sağlamasını temin ediyor.

DSİ, Erzurum yatırımları kapsamında Oltu Esenyamaç Gölet’inde çalışmalarını sürdürüyor. Projenin tamamlanması ile 410 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Esenyamaç Göleti temelden 17 metre yüksekliğinde ve 0,11 hm³ su biriktirme hacmine sahip Gölet’in tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.