DSİ Haberler


Elazığ Baskil Akkuşağı, İçlikaval Ve Odabaşı Göletleri Ve Sulama İnşaatları İncelendi

16.09.2020

DSİ 9. (Elazığ) Bölge Müdürü Mahmut Dündar ve beraberindeki heyet, Elazığ Baskil ilçesi sınırları dahilinde yapımları devam eden Akkuşağı Göleti ve Sulaması, İçlikaval Göleti ve Sulaması ve Odabaşı Göleti inşaatlarında incelemede bulundu. Malatya ilinden sonra en iyi kayısı üreticisi olan ilçemizdeki inşaatlarımızda yapılan incelemelerde;

Baskil Akkuşağı Göleti:

Elazığ ili Baskil ilçesinin 20 km kuzeybatısında, Sığdin Deresi üzerinde yer almaktadır. Kil çekirdekli yarı geçirimli dolgu tipinde, temelden 38 metre yüksekliğinde ve 2.660.000 m3 depolama kapasitesiyle, Baskil ilçesi Akkuşağı Köyüne ait 1.490 dekar tarım arazisini sulayacaktır. Sulama şebekesi inşaatı tamamlanarak testleri yapılmış olup, İnşaatı devam eden gölette su tutulmuştur. Gölet inşaatına ait kalan imalatların tamamlanması akabinde geçici kabulü yapılacaktır. Akkuşağı Sulaması için yerelde bir işletme kooperatifinin kurularak devrinin yapılması planlanmaktadır.

Baskil İçlikaval Göleti:

Elazığ ili Baskil ilçesine bağlı İçlikaval Köyünün 2 km doğusunda, Pırpır Deresi üzerinde yer almaktadır. Önyüzü ve rezervuarı membran kaplı kaya dolgu tipinde, temelden 33 metre yüksekliğinde ve 1.300.000 m3 depolama kapasitesiyle, Baskil ilçesi İçlikaval Köyüne ait 2.500 dekar tarım arazisini sulayacaktır. Sulama şebekesi inşaatı tamamlanarak testleri yapılmış olup, İnşaatı devam eden gölette su tutulması aşamasında membranda meydana gelen tahribatlara yönelik kalan imalatların tamamlanması akabinde su tutulmak suretiyle geçici kabulü yapılacaktır. İçlikaval Sulaması için yerelde bir işletme kooperatifinin kurularak devrinin yapılması planlanmaktadır.

Baskil Odabaşı Göleti:

Elazığ ili Baskil ilçesine 5 km mesafede, Beşik Çayı üzerinde yer almaktadır. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 65 metre yüksekliğinde ve 2.400.000 m3 depolama kapasitesiyle, Baskil ilçesi Odabaşı Köyüne ait 5.350 dekar tarım arazisini sulayacaktır. Sulama şebekesi inşaatı ihalesine çıkılmış olup, ihale sürecinin tamamlanmasına müteakip yapımına başlanacaktır. İnşaatı devam eden gölette 07.09.2020 tarihinden itibaren su tutulmuştur. Gölet inşaatına ait kalan imalatların tamamlanması akabinde geçici kabulü yapılacaktır. Gölet ve sulama şebekesinin tamamlanmasına müteakip, Odabaşı Sulaması için yerelde bir işletme kooperatifinin kurularak devrinin yapılması planlanmaktadır. 

Bölge Müdürümüz, Baskil Kaymakamını Ziyaret Etti

Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ve beraberindeki heyet, Baskil ilçesindeki inşaatları inceleme öncesi Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz’ı ziyaret etti. Baskil ilçesinde yapılan ve yapılmakta olan işlerimiz ile ilgili görüşüldü. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar, Misafirperverliği ve yakın ilgisinden dolayı Kaymakam Mahmut Sami Yılmaz’a teşekkür etti.