DSİ Haberler


Savrun Barajı’nda Önemli Aşama

16.09.2020
İnşa çalışmasında ihtiyaç duyulan arazilerin DSİ adına kamulaştırılması vatandaşlarımız ile yapılan uzlaşma görüşmeleri neticesinde olumlu sonuçlandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Osmaniye iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Osmaniye ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamakla birlikte şehrin birçok yerinde devam eden taşkın koruma tesisi inşaatları da hız kesmeden ilerlemektedir.

Osmaniye ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Uzlaşma Sağlandı, Baraj İnşaatı Hızlandı

Osmaniyelilerin yıllardır hasretle beklediği ve tamamlandığında Osmaniye ili Kadirli ilçesindeki 142 bin 400 dekar zirai araziye sulama suyu sağlayacak olan Kadirli Savrun Barajı’nda hayati öneme sahip olan aşamalardan birisi uzlaşma yolu ile çözüme kavuşturuldu. İnşa çalışmasında ihtiyaç duyulan arazilerin DSİ adına kamulaştırılması vatandaşlarımız ile yapılan uzlaşma görüşmeleri neticesinde olumlu sonuçlandı. İnşaat çalışmalarına ivme kazandıran bu gelişme neticesinde, derivasyon tüneli kazı ve destekleme çalışmaları safhasına geçildi.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Çalışmalarına devam ettiğimiz Savrun Barajı’nın temelden yüksekliği yaklaşık 87 metredir. 93 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip baraj, Osmaniye’nin son yıllardaki en önemli yatırımları arasındadır. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır.

Projenin tamamlanmasıyla yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 141 Milyon TL gelir artışı ve yörede 14 bin 240 kişiye de istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.