DSİ Haberler


DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor: “Karacaoğlan Göletine İlk Kazma Vuruldu”

12.10.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mersin’e yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Mersin ilimizde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak baraj, gölet ve sulama tesislerinin yanı sıra ıslah çalışmalarıyla da çiftçilerimizi desteklemeye ve Mersinli vatandaşlarımızı olası taşkın zararlarından korunmasına devam ediyoruz.

Mersinli çiftçi kardeşlerimizin talepleri doğrultusunda “Mersin-Erdemli Karacaoğlan Göleti İnşaatı” çalışmalarına başlandı.

Mersin ili Erdemli ilçesi Sinap Mahallesi’nin kuzeybatısında, Karacaoğlan Deresi üzerinde inşa edeceğimiz Gölet, talvegden 30 metre yüksekliğinde ve 330 metre kret uzunluğuna sahip olarak tamamlanacak. Göletin gövde dolgusu, merkezi kil çekirdekli homojen dolgu tipinde tamamlanacak ve enjeksiyon imalatları, dolusavak yapısı, dipsavak yapısı (vana odası imalatları) yapılacak.

Gölet inşa çalışmalarımızda, dolusavak sıyırma kazılarına başlanılmış olup dolusavak yapısı, hava şartlarının çalışmaya elverişli gitmesi halinde 2020 yılında tamamlanacak.

Sulama sahası, Erdemli ilçesi Doğusandal, Elvanlı, Hacıhalilarpaç, Karayakup, Sarıyer, Sıraç, Sinap mahallelerine ait tarım arazilerinin 4.850 dekarlık kısmını kapsamakta olup tam developman durumunda 2020 yılı birim fiyatları ile dekar başına 2 220 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 9 milyon 700 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.