Alpaslan II Barajı ve HES Su Kullanım Sözleşmesi İmzalandı

12.12.2016

“Alpaslan II Barajı ve HES Su Kullanım Anlaşması” sözleşmesi DSİ Namık Kiper Toplantı Salonunda yapılan imza merasimi Genel Müdürümüz Murat Acu Başkanlığında 12 Aralık 2016 tarihinde yapıldı.

İmza merasimine Genel Müdür Yardımcıları Ergün Üzücek, Mustafa Uzun, Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Dr. Bülent Selek, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Tuncer Dinçergök, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanı Lütfi Eyüpoğlu, Daire Başkanlıklarından ve yüklenici firmalardan ilgililer katıldılar.

Genel Müdürümüz Murat Acu imza merasiminde Alpaslan II Barajı ve HES Projesi hakkında genel değerlendirmede bulunarak, Projenin Bölge için çok büyük önem arz ettiğini ifade etti. Acu,  Alpaslan II Barajı ve HES Su Kullanım Hakkı Anlaşma Protokolünün hayırlı olması temennisinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Alpaslan II Barajı’nda Fiziki Gerçekleşme Seviyesi %40

Alpaslan II Barajı, DSİ tarafından Muş ili sınırları içerisinde Murat Nehri üzerinde sulama, enerji ve taşkın kontrolü maksatlı olarak geliştirilmiştir. Eylül-1994 tarihli Muş Alpaslan-II Projesi Planlama Raporunda; Alpaslan-II Barajında düzenlenen sular ile 200 MW kurulu güçteki etek santralde türbinlenerek 714 GWh/yıl enerji üretilmesi, 68 060 ha sahanın pompaj, 10 150 ha sahanın cazibeli olmak üzere toplam 78 210 ha sahanın sulanması öngörülmüştür. Proje kapsamında Muş ili (Muş Belediyesi) içme ve kullanma suyu ihtiyacı da karşılanacaktır. Projede fiziki gerçekleşme seviyesi % 40’a ulaştı.  

Projede Aralık 2016 İtibari ile;

  • Derivasyon tünellerine ait beton-çelik kaplama ve enjeksiyon işleri, giriş ve çıkış yapılarındaki tüm betonarme imalatlar tamamlandı.
  • Enerji tünellerinin kazı ve destekleme çalışmaları tamamlandı ve çelik kaplama işleri devam ediyor. Dolusavakta kazı ilerlemesi %75 seviyesinde.
  • Santral binası tüm ünitelerde kazı ve topraklama işlemleri tamamlandı ve beton imalatlarına başlandı.
  • Montaj bloğu ve 4 adet ünite bloğunun tamamında beton çalışmaları ve gömülü elemanların montajı devam ediyor.
  • Elektromekanik işler kapsamında küçük ünitelerden ilkinin emme borusu montajı tamamlandı.