Genel Müdür Acu Başkanlığında Yusufeli Barajı ve HES Projesi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

19.12.2016

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde yapılan kazı çalışmalarının son durumu ve proje genelinde gelinen seviye hakkında istişare ve değerlendirme toplantısı DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper toplantı salonunda yapıldı.

Genel Müdürümüz Murat Acu Başkanlığında yapılan toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, DSİ Barajlar ve Hidroelektrik Santralleri Dairesi Başkanı Tuncer Dinçergök, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Daire Başkanlıklarından ilgililer ve yüklenici firma yetkilileri katıldılar.

Toplantıda ilk olarak yüklenici firma tarafından katılımcılara Baraj inşaatında yapılan kazı çalışmaları hakkında sunum yapıldı.

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü ve Özel sektörün Çoruh Nehri Anakolu üzerinde yer alan 10 projeden birisidir. Çoruh Projeleri ekonomik ve sosyal kalkınmaya yönelik hazırlanmış projeler olup, projeler ile daha güçlü Türkiye ve refah düzeyi daha yüksek olan bir toplum hedeflenmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin uzun vadeli Enerji vizyonunun içinde yer alan en önemli yatırımlardan biri olan Yusufeli Barajı ve HES projesidir.

’Baraj 270 Metre Yüksekliğinde Olacak’’

Yusufeli Barajının 270 m yüksekliğine sahip kendi sınıfında dünyanın en yüksek 3. Barajı olup Barajın tipinin çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmektedir. Sözleşmesine göre 19.05.2019 tarihi olmakla beraber 29.05.2018 tarihinde bitirilmesi yüklenici firma tarafından taahhüt edilmiştir.

 ‘’Fiziki gerçekleşme Seviyesi % 60 ‘’

Baraj İnşaatında  % 59,90 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşmış bulunmaktadır.

 ‘’Milli Ekonomiye 450 Milyon TL Katkı’

Ülkemizde 2016 yıl sonu itibari ile işletmede ki toplam hidroelektrik enerji 92 500 GWh/yıl olup, Yusufeli Barajı 558 MW’lık (3*186 MW) kurulu gücü ile 1 888 GWh/yıl kapasitesi ile bunun %2,1’ini üretecektir. Çoruh havzasındaki projelerin toplam enerji üretimin %13’ ü Yusufeli Barajı ve HES Projesinden üretilecektir.

Tamamen Türk Mühendisi ve işçisinin alın teri İle yapılan Yusufeli Barajı ve HES günlük 1 Milyon TL’yi aşkın tutarlı elektrik enerjisi üreterek 7 yılda kendisini amorti edecek olup, 650 bin nüfuslu bir şehrin enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Projenin tamamlanması ile milli ekonomiye yıllık 450 milyon TL katkı sağlayacaktır.

‘’Baraj İnşaatı İstihdama Katkı Sağlıyor’’

Baraj inşaatında ihtiyaç duyulan personel sayısı 1200 olup bu yoğun zamanlarda 1800’lere çıkmaktadır.

 ‘’Çoruh’ta Taşkın Riski Azaltılacak’’

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini azaltacaktır.