Sudan Heyetinden DSİ'ye Ziyaret

20.12.2016
Sudan Su Kaynakları, Sulama ve Elektrik Bakanı Mutaz Musa Abdalla Salim ve beraberindeki heyet Genel Müdürlüğümüzü ziyaret ettiler.

Sudanlı Bakan  Mutaz Musa Abdalla Salim ve beraberinde ki heyet ilk olarak Genel Müdürümüz Murat Acu’yu makamında ziyaret ettiler.

Ziyaretin ardından Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper Toplantı salonunda Sudan heyetine DSİ Genel Müdürlüğümüzün çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantıya Genel Sudan heyetinden Sudan Devlet Bakanı ve Barajlar Uygulama Birimi Genel Müdürü Müh. Khider Gasmelseed, Sudan Maliye ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Dr. Abdelati Ahmed Mohammed, Genel Müdür Yardımcılarımız Ergün Üzücek, Turkay Özgür, Daire Başkanları ile Sudan Su Kaynakları, Sulama ve Elektirik Bakanlığından ilgililer katıldılar.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Murat Acu;

Sudanlı heyeti Türkiye’de ve DSİ’de görmenin memnuniyetini dile getirerek, ortak paydamız Su Dünyada küresel ısınmayla birlikte su kaynaklarının kullanımı çok büyük önem arz etmektedir. İsraf edilmeden su kaynaklarının kullanımı ve geliştirilmesi yönünde projeler üretmeli ve uygulamaya koymalıyız. Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu öncülüğünde iyi niyet anlaşmaları çerçevesinde Sudan ile ortak çalışmalar yürütmekteyiz. ’dedi.

Sudan Su Kaynakları, Sulama ve Elektrik Bakanı Mutaz Musa Abdalla Salim;

Türkiye’de ve DSİ’de olmaktan çok mutluyum. Sizlerin deneyim ve tecrübelerinden faydalanmak üzere buradayız. Suyun kullanımı ve su kaynaklarının geliştirilmesi hususunda Sayın Genel Müdürümüz ile aynı fikirdeyiz. Bakanlığınıza ve DSİ’ye 15yıl önce geldim. GAP Bölgesini ve GAP Projesini yerinde görme imkânı buldum. Bizlerde sizlerin bu deneyim ve tecrübelerinizden faydalanarak Sudan’da projeler üretiyoruz. Bu konuda anlaşmalar yapmak için buradayız.

Konuşmaların ve heyetler arası tanışmaların ardından Sudan heyetine DSİ Genel Müdürlüğümüzün tanıtım videosu izlettirilerek, ardından heyete Genel Müdürlüğümüzün Ülkemizde yürüttüğü Büyük Su İşleri ve Taşkın Koruma Tesisleri hakkında ilgililer tarafından sunum yapıldı.

Sunumların ardından çalışmalar hakkında genel değerlendirmede bulunuldu.

DSİ Genel Müdürlüğümüz Afrika’da birçok ülkelerde Yeraltısuyu Çalışmaları yürütmekte olup.

Bu kapsamda Sudan’a 1 Adet Su Sondaj Makinesi hibe edilmiştir. Eğitim amaçlı 3 adet kuyu açılarak, Sudanlı sondörlere uygulamalı eğitim sonunda sertifika verilmiştir. Sudan’daki YAS potansiyelinin tespiti için jeofizik etüt yapılmıştır. Açılması planlanan kuyuların kuyu inşa projeleri ve keşifleri hazırlanarak TİKA’ya gönderilmiştir.