Millete Hizmet Yolunda 151 Tesisin Daha Açılışı Yapıldı

22.12.2016

10.10.2010’da 110 tesisi 11.11.2011’de 111, 12.12.2012’de 112, 11.12.2013’te 113, 30.11.2014’te 114, 23.12.2015’te 175 dev eseri hizmete alan Orman ve Su İşleri Bakanlığımız 22 Aralık 2016 tarihinde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle toplam maliyeti 4 Milyar TL olan 151 Adet Tesisi halkımızın hizmetine sundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine devam ediyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 4 milyar lira yatırım bedelli 151 eser, 22 Aralık Perşembe günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

22 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Merasime; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkan vekili Ahmet Aydın, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Milletvekilleri, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, belediye başkanları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş iştirak etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan;

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Dünyanın ve bölgemizin yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı şu kritik dönemde, eğer durmaya kalkarsak kendimizi bulacağımız yer, Sevr şartlarıdır dedi. Erdoğan sözlerini "Halbuki biz hala Lozan'daki kayıplarımızın üzüntüsüyle yaşayan bir milletiz. Açık konuşmak lazım; Türkiye, İstiklal Harbi'nden sonraki en büyük mücadelesini veriyor. Bizim asıl mücadelemiz terör örgütlerinin arkasındaki güçler. Bu mücadele; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet mücadelesidir. Canımızı yakmayı hedefliyorlar ama bu can acısı mücadele azmimizi biliyor. Çünkü biz Yunus Emre'nin dediği gibi... Ölürse ten ölür canlar ölesi değil. Şehitlerimizin bedenlerini toprağa veriyoruz ama emanetlerine sahip çıkmakta ve mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız." diyerek sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışı yapılan tesisler hakkında da bilgi verdi. Erdoğan "151 tesisin 29 adedi baraj, 8 adeti içme suyu, 1 adedi atık su arıtma tesisi, 32 adeti sulama, 9 adeti gölet ve sulama, 54 adeti taşkın koruma, 6 adeti ağaçlandırma ve ormancılık, 5 adedi milli park, 1 adeti meteoroloji ve 6 adedi ise diğer maksatlı tesisten oluşuyor. Milletimize hayırlı olsun. ”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; ‘’Ülkemizin hangi iline, hangi ilçesine, hangi köyüne giderseniz gidin yatırımlarımızı görmeniz mümkün olacaktır. Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Hatay’a kadar Ülkemizin 81 şehrine yatırımlarımızı yapıyor, Ülkemizin geleceğine hizmet ediyoruz. 

Yaptığımız ve yapacağımız bu dev projeler ile sulanmadık arazi bırakmayacağız. Dünyada ilk defa suyun altından KKTC’ye su temin projesi kapsamında 106 km uzunluğundaki boru hattı ile yavru vatana su götürdük. Ağaçlandırma alanında da ciddi çalışmalar yaptık. Bu yatırımlarla Ülkemizi yemyeşil hale getirdik getirmeye devam edeceğiz. ’dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını “Hizmete aldığımız tesisler Ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Bu tesislerin hizmete alınmasında emeği geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne, özel sektörümüze, işçimize, mühendisimize teşekkürlerimi sunuyorum. ”diyerek sonlandırdı.

Başbakan Binali Yıldırım 

Binali Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığının toplu açılış töreninde konuştu.

Konuşmasına, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na hitaben, "Veysel Hoca para isteme benden, buz gibi soğurum senden." diye espri yaparak başlayan Yıldırım, yeni bir açılışta, güzel bir vesile için birlikte olduklarını söyledi.

Fırat Kalkanı Harekatı'nda, alçak DEAŞ terör örgütünün kahpe saldırısında şehit düşen Mehmetçiklere Allah'tan rahmet dileyen Yıldırım, ailelerin acısını paylaştıklarını belirten Yıldırım, Türk milletine başsağlığı, yaralılara acil şifalar temennisinde bulundu.

"Evet acımız büyük ama öfkemiz daha büyük. Kararlılığımız da bir o kadar büyük. Kim, hangi alçak, hangi hesabı yaparsa yapsın, 79 milyonun kardeşliğini, birliğini, beraberliğini bozamayacak, zarar veremeyecek." diyen Yıldırım, bu toplu açılışın, bu kararlılığın bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin dev eserlerini bu yıl hizmete aldıklarına işaret eden Başbakan Yıldırım, haziran sonunda dünyanın dördüncü büyük köprüsünü ve İstanbul-İzmir'i komşu yapacak otoyolun Gemlik'e kadar olan kısmının açılışını yaptıklarını, 26 Ağustos'ta Boğaz'a üçüncü gerdanlığı taktıklarını, iki gün önce de Asya ile Avrupa'yı birleştirecek dünyanın en derin tünelini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Binali Yıldırım, 26 Aralık'ta Türkiye'nin büyük bir eserini daha açacaklarını belirterek, "130 yıllık hayal gerçek oluyor. Ilgaz tünelleri hizmete giriyor. İki tane tünel, her birinin boyu 6,5 kilometre. İkisini uç uca koyduğunuz zaman 13 kilometre ediyor. 13 kilometrelik tüneli 2,5 yılda tamamladık. 3 bin metrelik Bolu Dağı Tüneli 17 yılda tamamlandı. 17 yılda 3 bin metre, 2,5 yılda 13 bin metre işte AK Parti farkı bu." dedi."Binlerce eserin açılışını yaptık"

Başbakan Yıldırım, "İnsan odur ki bıraka bu dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser." anlayışıyla yola çalıştıklarını, 14 yıl içinde bir eser değil, binlerce eserin hem temelini attıklarını hem de açılışını yaptıklarına değindi.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan denize indirdiğini, torunları Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının trenleri ve arabaları denizin altından geçirdiğini anımsatan Yıldırım, ecdadına layık olan torunların Türkiye'nin geleceği için gece gündüz demeden çalışmaya, üretmeye, vatandaşın yolunu da gönlünü de yapmaya gayret ettiğini kaydetti. 

Başbakan Yıldırım, açılışı yapılan eserlerin ülkeye ve millete hayırlı uğurlu olmasını diledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hizmete sokulan 151 tesisle 663 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak, 100 milyon metreküp yıl içme suyu temin edilecek, 1 il, 29 ilçe, 186 yerleşim yeri ve 37 bin dekar arazi taşkından korunacaktır." dedi.

Eroğlu, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Toplu Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl 14 Ocak'ta 99 Baraj ve HES'in resmi açılışını gerçekleştirdiğini, bugün açılışını yapacağı 151 tesisle birlikte toplam 15 milyar lira maliyetinde 250 tesisi milletin hizmetine sunmuş olacaklarını bildirdi.

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde kalkınma hamlesi başlatıldığını belirten Eroğlu, Avrasya tünelinin, şehir hastanelerinin açıldığını, eğitimde muazzam bir yol katedildiğini belirtti.

Bakanlık olarak 6 bin 298 tesisi hizmete aldıklarını anımsatan Eroğlu, "Geçmişte toplanan vergilerin yüzde 86'sı faize gidiyordu. Allah'a çok şükür Cumhurbaşkanımız, Rize baltasıyla faiz lobisinin hortumlarını kesti. Geçmişte bir gölet 22 yılda bitiyordu, 45 milyona. Şu anda geçtiğimiz günde bin günde bin gölet yaptık, ortalama maliyeti sulama dahil 4,5 milyon lira, 22 yerde 18 ayda tamamladık, dolayısıyla ihale lobisinin hortumları da kesildi. Hükümetimiz tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan hükümettir." dedi.


Toplam maliyeti 4 milyar lira olan 151 tesis

Bakan Eroğlu, 151 tesisin 29'unun baraj, 9'unun gölet, gölet ve sulaması, 8'inin içme suyu tesisi, 32'sinin sulama tesisi, 1'inin atıksu arıtma tesisi, 54'ünün taşkın koruma tesisi, 18'inin ağaçlandırma, milli park ve meteoroloji tesisi olduğunu aktardı.

Tesislerin 4 milyar liraya mal olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Bu tesisler ile 663 bin dekar zirai arazi sulamaya açılacak, 100 milyon metre yıl içme suyu temin edilecek, 1 il, 29 ilçe, 186 yerleşim yeri ve 37 bin dekar arazi taşkından korunacaktır. Ayrıca ağaçlandırma ve ormancılık, milli parklar ile meteoroloji alanlarındaki tesis ve projeler de tamamlanmıştır. 89 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur." bilgisini paylaştı.

Bakan Eroğlu, ağaçlandırma, projeler ve diğer çalışmalar hakkında da bilgi vererek, tesislerin açılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.​


Yapılan konuşmaların ardından 151 tesisin toplu açılışı; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Erzurum, Balıkesir ve Batman illerine yapılan canlı bağlantılarla gerçekleştirildi.