Arazi Toplulaştırma Çalışmalarında DSİ, TRGM İşbirliği

03.01.2017

DSİ ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü arasında Sulama Projelerindeki Arazi Toplulaştırma Projelerinde ortak çalışma yapılması ve işbirliği toplantısı yapıldı.

Genel Müdürümüz Murat Acu ve Tarım Reformu Genel Müdür V. Abdullah Burak Keser Başkanlığında Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper Toplantı Salonunda Yapılan toplantıya Genel Müdür Yardımcıları Yakup Başoğlu, Ergün Üzücek, Mustafa Uzun, Turkay Özgür, TRGM Genel Müdür Yardımcısı Uğur Büyükhatipoğlu, DSİ ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden Daire Başkanları, DSİ GAP 15. Şanlıurfa Bölge Müdürü Oğuz Kasap ile ilgililer katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Murat Acu;

‘’Bugün Tarım Reformu Genel Müdürümüz ve ekiplerimiz ile birlikte kurumlarımız arasında ortak çalışma yapmak ve bu çalışmaları yürütmek için neler yapılabilir, noktasında istişare ve değerlendirmede bulunmak için bir araya geldik.

Bizler bir arada çalışması gereken iki kurumuz Özellikle GAP Bölgesinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün arazi toplulaştırma çalışmaları ve bizim sulama projelerimizde ki arazi toplulaştırma çalışmalarını beraber yürütmekteyiz.

Devam eden birçok projemizde bizim yaptığımız arazi toplulaştırma çalışmaları var. TRGM ile bunları uyumlu bir şekilde yürütmek için bu toplantı önemlidir. Ortak yürütülecek çalışmaların istişaresini yapacağız. Vatandaşımız sulama projeleri ile toplulaştırma çalışmalarının aynı zamanda tamamlanarak uygulamaya konulmasını talep ediyor.

Bizim bu konuda Havza master plan çalışmalarımız devam ediyor. Yaptığımız çalışmaları bugün ortaya koyacağız.

Sulama Projeleri ile Toplulaştırma çalışmalarını birlikte yapmalıyız. Bu bakımdan yapacağımız çalışmaları istişare edeceğiz. ’dedi.

Tarım Reformu Genel Müdür V. Abdullah Burak Keser’de yaptığı konuşmada ‘’DSİ Genel Müdürlüğü ülkemizin her tarafında yapmış olduğu Baraj, Gölet ve Sulama projelerini artık profesyonelce yürütmektedir.

Bugün sizlerle bir araya gelerek toplulaştırma ve sulama projelerinde ortak çalışma yapmak ve bunları uygulamaya koymak için istişare yapalım dedik.

Toplulaştırma çalışmalarında kurum olarak üzerimize düşen yatırımları yapmak istiyoruz. Bu konuda ortak çalışmalar yaparak bir master plan ve aciliyet planlarını ortaya koyalım.

Sonuç olarak Toplulaştırma olmazsa olmazdır. Zorunlu bir çalışmadır. Bunu yaparken DSİ ile koordineli çalışma yapmak istiyoruz. ’dedi.

Konuşmaların ardından; Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Kaya Yıldız tarafından katılımcılara DSİ’nin Sulama Projeleri ve Arazi Toplulaştırma Çalışmalarını içeren sunum yapıldı.

Sunumun ardından ortak yapılması gereken çalışmalar hususunda görüşler beyan edilerek istişare ve değerlendirmelerde bulunuldu.