Erzurum Hınıs Başköy Barajı Sulaması'nın Sözleşmesi İmzalandı

05.01.2017

Tamamlandığında 205 bin 250 dekar zirai alanı sulayacak olan Erzurum Hınıs Başköy Barajı Sulamasının sözleşmesi imzalandı.

Genel Müdürümüz Murat Acu Başkanlığında,  Namık Kiper Toplantı salonunda 5 Ocak 2016 tarihinde yapılan imza merasimine Genel Müdür Yardımcımız Turkay Özgür, Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Kaya Yıldız ve Daire Başkanlığından ilgililer ile yüklenici firma yetkilileri katıldılar.

Genel Müdürümüz Murat Acu;  “Hınıs Başköy Barajı Sulaması işinin bölge için çok önemli olduğunu ifade ederek işin yüklenici firmaya hayırlı olması temennisinde bulundu.

Genel Müdür Acu, sulama projelerimizde membadan mansaba doğru çalışmalarımızı yürüteceğiz. Küçük hedeflerden büyük hedeflere yürüyeceğiz. Tamamlanan kısımları hemen sulamaya açarak faydaya dönüştüreceğiz. ’dedi.

Erzurum Hınıs Başköy Barajı Sulaması

Proje sahası, Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde, Erzurum iline bağlı Hınıs ilçesi sınırları içerisinde ve Fırat havzasında yer alıyor. Sulama sahası ise Erzurum iline bağlı Hınıs ve Karaçoban ilçeleri de dahil toplam 31 adet yerleşim yerine ait toprak kaynaklarını kapsıyor.

Projenin Amacı

Proje alanın sulanması için Hınıs Başköy barajında depolanan Başköy Deresinin suları yetersiz kaldığından, Başköy deresinin güneyinden akan; Acar, Alaca, Bezirhane ve Altınpınar derelerinin suları bu dereler üzerinde yapılacak olan 4 adet regülatör vasıtası ile alınarak 4 adet tünel ve iletim hatları vasıtası ile Başköy Barajına derive edilerek depolanacak.

Başköy Barajı dipsavağından alınan su ile 205 bin 250 dekar alanda cazibeli tarımsal sulama yapılması amaçlanıyor. 

Projenin Ana Su Kaynağı Hınıs Başköy Barajı

Hınıs İlçesi’nin 6 km kuzeybatısı Başköy Deresi üzerinde yer alan barajın Gövde hacmi 2,97 hm3 kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 101 metre yükseklikte, kret kotu 1831 metre,yüksekliği (talvegden) 95 metredir.

Hınıs Başköy Barajı Sulaması ile 205 bin 250 dekar tarım arazisinin sulanması için gerekli olan her türlü sulama tesisi (Borulu ana kanal ve şebekesi, her türlü sanat yapısı, vb,) yapılacak.

Sulama inşaatının tamamlanmasını müteakip yüklenici tarafından 36 ay süresince tüm sulama tesisleri işletilecek, bakım ve onarımı yapılacak. Proje, arazi toplulaştırması kapsamındadır.

Projenin tamamlanması ile birlikte; yıllık gelir artışı 2016 yılı fiyatları ile yaklaşık 7.150.000 TL’ dir. ayrıca proje ile yaklaşık 20.000 kişiye doğrudan istihdam sağlanacak.