Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veri Girişi Hizmet İçi Eğitim Semineri Başladı

09.01.2017

9 Ocak’ta başlayıp 11 Ocak’ta son bulacak olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ‘’Veri Girişi Hizmet İçi Eğitim Semineri’’ DSİ Konferans Salonunda başladı.

Eğitim Seminerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş, DSİ Genel Müdür Yardımcıları Yakup Başoğlu, Ergün Üzücek, Mustafa Uzun, Turkay Özgür ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı Genel Müdürlüklerin merkez ve taşra teşkilatlarından ilgili personeller katıldılar.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan eğitim seminerinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay; DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş tarafından yapılan konuşmaların ardından ilgililer tarafında eğitim çalışmalarına geçildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemal Nogay;

Eğitimin detayları ilgili arkadaşlar tarafından teferruatlı bir şekilde siz katılımcılara aktarılacaktır. Bakanlık olarak geçmişe baktığımız zaman hizmet ettiğimiz alan eskiye göre daha fazla bununla birlikte vatandaşımızda yapılan hizmetleri görünce daha fazla sorgulama yapmaktadır.

Bu açıdan doğru bilgiye zamanında ulaşılması çok önemlidir. Günümüz artık bilgiye dayalı bu bakımdan da verilerin önemi daha da çok büyük önem arz etmektedir. Verilerinde sağlıklı olmaz elzemdir. Verilerin sağlıklı olması da zamanında ve yeterli bilgi gelmesine bağlıdır. Bu eğitimle sistem üzerinde varsa eksiklikleri gidermeyi hedeflemekteyiz. Eğer sistemi tam manası ile oluşturabilirsek işimiz bu noktada daha kolaylaşacaktır. Bu bağlamda GEP’ler çok önemli bir husustur. Projelerin durumunu bir kitapta topladık. Ancak bunlarda bilgiler zamanında güncellenmediği takdirde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan verilerin tek elden doğru bilgilerle güncellenmesi lazımdır. Verinin tek elden yüklenmesi de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Temeli sağlam oturtmaz isek üzerine koyacağımız bina sağlam olmaz. Hangi proje ne durumda görmemiz lazımdır.

Olmazsa olmazımız sağlıklı verinin olmasıdır. 2019 ve 2023’e kadar GEP’lerle ilgili hedeflerimiz var. Bu yüzden bunların güncellenmesi lazım ve bu konuda istikrarlı olmalıyız. Eğitimin hayırlı olmasını diliyorum. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu

Yönetim için doğru bilgiye ihtiyaç vardır. Doğru zamanda doğru bilgiye ulaşarak doğru karar vermemiz gerekir. Genel Müdürlük olarak kendi içimizde veri envanteri çalışmamız var.  Önce veriyi tanımlayıp, raporlamamız gerekmektedir. Kurum olarak yatırım sicil aşamasını tamamladık. Bütün çalışmalarda bir tıkla ile veriye ulaşacağız.  Bu sisteme hepimizin sahip çıkması lazım.

Bakanlıkla birlikte bir aile olarak bu veri girişini tamamlayacağız. Bu konuda taşradan gelen arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Gelişim projelerimiz için veri girişi çok önemlidir. Bu bakımdan burada verilecek eğitimi çok iyi dinleyip gittiğimiz bölgelerde de konunun ciddiyetini anlatmamız gerekir. Düzenlenen bu eğitimin bütün katılımcılara hayırlı olmasını diliyor, eğitimin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Seddar Ateş

Bölgesel Gelişim Projelerini tamamladık. Bugünde bunların itina ile güncellenmesi ve akışının sağlanması için toplandık. Doğru veriye zamanında ulaşabilmek için tüm verilerin oluşturulması gerekmektedir.

Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 261 veri giriş personeli bugün eğitime katılmaktadır. Bu ekip Bakanlığımızın veri giriş ekibidir. Bundan dolayı görevimiz çok önemlidir. Dolayısı ile Eğitimi dikkatle takip etmenizi temenni ediyor. Eğitimin hayırlı olmasını diliyorum ‘’dedi.

3 Gün Sürecek Eğitimde Katılımcılara İlgililer Tarafından;

-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bilgi Sistemi

-Veri ve Verinin Önemi

-Sistemin İşleyişi ve Veri Akışı

-Sistemlerden Elde Edilmesi Planlanan Çıktılar

-Veri Girişinde Uyulacak Usul ve Esaslar

-DSİ SGD Açılış Konuşması

-SGD Bilgilendirme

-Basılı GEP Kitaplarının Analizi

-Genel BYS Tanıtımı

-BYS İl Bilgi Notu Girişi Tanıtımı ve Analizi

-BYS İl Bilgi Notu Girişi Dikkat Edilecek Hususlar

-Uygulamalı Eğitim ve Bölge Müdürlüklerinin Rapor Analizleri konularında eğitim verilmeye başlandı.