Irak Heyeti DSİ’de

27.09.2018
Irak Su Kaynakları Bakanlığı heyeti 27 Eylül 2018 tarihinde Genel Müdürlüğümüze ziyarette bulundu.

DSİ Genel Müdürümüze nezaket ziyaretinde bulunan heyete  Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper Toplantı salonunda düzenlenen toplantıda “Katılım Sertifikaları” takdim edildi.

Sertifika toplantısına DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Dış İlişkiler Müşaviri Tuncer Dinçergök, Barajlar Proje ve İnşaat Dairesi Başkanı Mehmet Alp, YAS Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Makine İmalat ve Donatım Dairesi Başkanı Abdullah Ekin,  İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Uğur Yıldırım, Daire Başkan Yardımcıları ve Irak Su Kaynakları Bakanlığından gelen heyet katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın; “Bugün siz değerli Irak heyetini kurumumuzda görmekten açıkçası çok büyük mutluluk duyuyorum. Sizlerle tarihsel bağlarımızdan dolayı et ile tırnak gibi ayrılmaz birer parçayız. DSİ olarak bizler dört sektörde hizmet veriyoruz.

  • İçme suyu: 81 İlimiz için İçme suyu Eylem Planını hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içme suyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.
  • Sulama ve toplulaştırma: Tarımsal üretimi artırmak için bu iki hususu bir arada yürütüyoruz.
  • Enerji: Ülkelerin gelişmişliği kişi başı enerji miktarı ile ölçülür. Temiz ve yenilenebilir olması bakımından hidroelektrik enerji üretimi için çalışmalar yürütüyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz.
  • Çevre ve Taşkın Koruma: Dünyada ki küresel iklim değişikliği nedeniyle nerede, ne zaman, ne kadar yağış olacağı ön görülemiyor. Bu nedenle kısa sürede daha yoğun yağışlar nedeniyle taşkınlar meydana geliyor. Kurum olarak taşkın zararlarının önlenmesi ve tedbirlerinin alınmasından biz sorumluyuz.

Dolayısıyla; böyle kapsamlı görevleri ifa eden kurumumuzda sizleri ağırlamaktan ve sizlere sertifika takdim etmekten ayrıca mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Genel Müdürümüzün konuşmasının ardından toplantıda Irak heyetine sertifikaları takdim edildi.

Irak Su Kaynaklarının Yönetimi ve Geliştirilmesi ile ilgili projelerin yerinde incelenmesi suretiyle 22-30 Eylül 2018 tarihlerinde ülkemize 11 kişiden oluşan bir heyet tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Kurumumuzca Irak Heyeti için eğitim programı düzenlendi.

DSİ Genel Müdürlüğü Dış ilişkiler Müşavirliğince hazırlanan program çerçevesinde su kaynakları geliştirme projelerinin yerinde incelenmesi ve brifing verilmesi suretiyle İngilizce dilinde gerçekleştirilen eğitim kapsamında;

- 24.09.2018 Pazartesi günü; DSİ İstanbul Bölge Müdürümüze nezaket ziyareti yapılmış ve İstanbul Melen İçme suyu projesi hakkında brifing verilerek, Cumhuriyet Arıtma Tesislerinde ve DSİ İstanbul Bölge Müdürlüğü görev alanına giren taşkın tesislerinde inceleme yapıldı.

- 25.09.2018 Salı günü; DSİ Eskişehir Bölge Müdürlüğü görev alanına giren İçme suyu amaçlı, RCC Ballıkaya Baraj şantiyesinde brifing verildi ve inceleme yapıldı. Öğleden sonra, sulama amaçlı Önyüzü beton kaplı Kaya Dolgu tipinde projelendirilen Doğantepe Baraj şantiyesinde brifing verilerek inceleme yapıldı.

- 26.09.2018 Çarşamba günü; DSİ 3. Bölge Müdürümüze nezaket ziyaretinin ardından, RCC tipinde projelendirilen Gündüzler Baraj şantiyesinde brifing verildi ve baraj ve sulama tesislerinde inceleme yapıldı. Öğleden sonra, sulama amaçlı Kil Çekirdekli Kaya Dolgu tipinde projelendirilen Laçin Baraj şantiyesinde brifing verildi ve inceleme yapıldı.

- 27.09.2018 Perşembe günü; DSİ Makina İmalat ve Donatım Dairesi Başkanımıza nezaket ziyaretinin ardından Simulasyon Merkezinde inceleme yapıldı.

Ardından DSİ Genel Müdürümüze nezaket ziyareti gerçekleştirildi ardından  "Katılım Sertifakaları" takdim edildi. Heyet daha sonra DSİ 5. (Ankara) Müdürlüğüne nezaket ziyaretinde bulundu.

Heyet son olarak 28.09.2018 Cuma günü; Ankara İçme suyu Projesi Gerede Tüneli Şantiyesinde brifing alacak. Taşkın ve İçme suyu amaçlı, Önyüzü Beton Kaplı  projelendirilen Tekke Baraj şantiyesinde inceleme gerçekleştirecek.