Silvan Projesi Ve Adıyaman Koçali Barajında Devam Eden Çalışmalar Masaya Yatırıldı

27.09.2018

27 Eylül 2018 Perşembe günü Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper Toplantı salonunda Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın başkanlığında yapılan toplantıda, Silvan Projeleri ve Adıyaman Koçali Barajı genelinde yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, Barajlar ve Hidroelektrik Santralleri Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, Jeoteknik Hizmetleri ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, DSİ Diyarbakır 10. Bölge Müdürü Ali Gökbel, DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven, Daire Başkan Yardımcıları, Bölge Müdürlüklerinden ve  Dairelerden ilgili personel ile yüklenici firma temsilcileri katıldılar.

Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın’ın kısa açılış konuşmasının ardından ilk olarak DSİ Diyarbakır 10. Bölge Müdürü Ali Gökbel tarafından Silvan Projeleri kapsamında devam eden çalışmaları içeren sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda daha sonra DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven Koçali Barajı inşaatı kapsamında devam eden çalışmaları içeren sunum gerçekleştirildi.

Silvan Barajı: Atatürk Barajı’ndan sonra ülkemizin en büyük sulama ve enerji maksatlı barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 175,5 metredir. Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajıdır. 160 MW Kurulu gücünde, yıllık 681 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi sağlanacaktır. 8,5 milyon m3 gövde hacmi ve 7,3 milyar m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, 2 milyon 350 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.

Silvan Barajı İletim Kanalı 1. Kısım (Babakaya Tüneli + İletim Kanalı): Silvan iletim kanalının Babakaya Sulama Tüneli ile 7.445 metre iletim kanalı inşa edilecektir. Silvan Projesi kapsamında sulanacak olan takriben 2,35 milyon dekar arazi için ihtiyaç duyulacak ve Silvan Barajı’ndan alınacak 212 m3/s sulama suyu bu tünel ve iletim kanalı vasıtası ile sulanacak ovalara aktarılacaktır.

Silvan Barajı İletim Kanalı 2. Kısım (Silvan Sulama Tüneli): Silvan iletim kanalının 
Silvan Sulama Tüneli ile 817 metre iletim kanalı inşa edilecektir. Silvan Projesi kapsamında sulanacak olan takriben 2,35 milyon dekar arazi için ihtiyaç duyulacak ve Silvan Barajı’ndan alınacak 212 m3/s sulama suyu bu tünel vasıtası ile sulanacak ovalara aktarılacaktır..

Koçali Barajı: Barajın temelden yüksekliği 124 metredir. 297 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, 187.080 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Adıyaman şehir merkezine yıllık 31,5 milyon m³ içme suyu sağlayacaktır. Ayrıca enerji maksatlı olan Koçali Barajı ile yıllık 107 milyon kWh enerji üretilecektir.