Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Uyumlaştırma ve Uygulamada Tarım ve Orman Bakanlığına Destek Projesi Açılış Etkinliği Gerçekleştirildi

24.10.2018

Bakanlığımız ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde "Tarım ve Orman Bakanlığı'na Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) Uyumlaştırma ve Uygulama Desteği " Teknik İşbirliği Projesi yürütülmektedir.


Söz konusu projede, Tarım ve Orman Bakanlığı kendi gündemini Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Gündemi ile uyumlaştırmayı hedeflemekte ve bu konuda T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Koordinatörlüğü ve ilgili paydaşları ile istişare halinde çalışmaktadır.Bu kapsamda yürütülen projenin lansman etkinliği 24 Ekim 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlikte Birleşmiş Milletler Günü eş zamanlı olarak kutlandı.

Etkinlik; BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye ülke temsilcisi Dr. Viorel Gutu,  Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollarano ve  Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı’nın açılış konuşmaları ile başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı:

Sözlerine bu programın Ülkemize hayırlı olması dileğiyle başlayan Özkaldı “Ülke olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak adına ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Ülke olarak 100 yıllık hedeflere ulaştık. Bakanlık olarak 2019-2023 hedeflerimizi sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uyumlu hale getireceğiz. Bu çaba içindeyiz. Sadece biz değil, bütün bakanlıklar sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma adına çaba içinde.”dedi.

Özkaldı konuşmasını “ Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese şükranlarımı sunar, FAO ve BM yetkililerine ülkemize hoşgeldiniz diyorum.”diyerek bitirdi. 

Proje açılış etkinliği kapsamında;

  • 2030 Gündemi – Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) Ulusal ve Bölgesel Bakış
  • Tarım ve Orman Bakanlığının SKH Vizyonu
  • 2030 Gündeminin Temel Esasları, SKH ve “Kimseyi Geride Bırakma” İlkesi; Birleşmiş Milletlerin Türkiye’deki SKH Faaliyetleri
  • SKH’nin Ulusallaştırılması ve Ulusal Gündem
  • SKH Göstergelerinin İzlenmesinde TÜİK’in Rolü
  • FAO’nun SKH Faaliyetleri ve SKH Uygulamasında Bölgesel Bakış
  • Stratejik Planlama Açısından SKH ve Stratejik Plan (2019-2023) ile Bağlantıları
  • Teknik İşbirliği Projesi ve Çalışmaları değerlendirildi.