İran Heyeti İle Sarı Su Nehri Masaya Yatırıldı

28.05.2019

Türkiye – İran Heyetleri arasında Sarısu Nehri hususundaki Teknik Toplantı, DSİ Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper Toplantı Salonunda 28 Mayıs 2019 14:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Toplantıya Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı Sınır Nehirleri ve Ortak Su Kaynakları Genel Müdürü Eisa Bozorgzadeh (Heyet Başkanı), Enerji Bakanlığı Kuzeybatı Sınır Nehri ve Ortak Su Kaynakları Grup Başkanı Housheng Gholami, Dışişleri Bakanlığı Karasuları Daire Başkanı Hossein Rahimi ve beraberlerindeki heyet ile Dış işleri Bakanlığımız Sınıraşan Sular Dairesi Başkanı Umut Vatan Aydın, Su Danışmanı Barçın Akın Yürür, DSİ Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, DSİ Dış İlişkiler Müşaviri Tuncer Dinçergök, İlgili Dairelerden Daire Başkan Yardımcıları, Şube Müdürleri ile ilgili personeller katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın,’ Bugün siz değerli İran heyetini kurumumuzda görmekten açıkçası çok büyük mutluluk duyuyorum. İran ile ilişkilerimiz dostluk ve kardeşlik içinde devam etmektedir. Sizleri kurumumuzda misafir etmekten mutluluk duymaktayım.

Bizler İran ile ezelden gelen dost ve kardeş iki ülkeyiz. İki ülke arasında ki dostluk ilişkilerimizi ve özellikle su alanındaki işbirliğini geliştirmek için her zaman gayreti içerisindeyiz. Toplantımızın İran ve Türkiye ilişkilerine hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı Sınır Nehirleri ve Ortak Su Kaynakları Genel Müdürü Eisa Bozorgzadeh (Heyet Başkanı), yaptığı açıklamada, Bizleri kardeş ülke Türkiye’nin Başkentinde ve kurumunuzda ağırladığınız için ve misafirperverliğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Kadim ve derin tarihlere sahip Türkiye ve İran’ın arasında özellikle su alanında işbirliğinin geliştirmesi için buradayız. Toplantımız her iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum. ’dedi.

Konuşmaların ardından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzün faaliyet alanları hakkında ve İran Heyeti’nin sunumunun ardından, Sarısu Nehri ile ilgili hususlar görüşüldü.