Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödülleri Takdim Edildi

14.06.2019

Türkiye Gençler Su Ödülü'nde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Ödül merasimine; DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, önceki dönem  Dünya Su Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Altınbilek, Genel Müdür Yardımcıları Şadiye Yalçın, Faruk Fıratoğlu, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Hasan Çakıryılmaz, Daire Başkan Yardımcıları, Dış İlişkiler Müşavir Yardımcısı Serpil Köylü ile dereye giren öğrenciler, öğrenci temsilcileri iştirak etti.

Ödül merasiminde kısa bir konuşma yapan DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, “Dünya su kaynaklarının araştırılması, geliştirilmesi ve korunmasını desteklemek amacıyla gençlerin su konularına olan ilgilerini artırmak gerekmektedir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak Stockholm Gençler Su Ödülünde ülkemizi temsil edecek projeyi belirlemek üzere gerçekleştirdiğimiz Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması ile gençlerimizin ortak su konularındaki fikirlerinin hem yerel hem de küresel ölçekte geliştirilmesini amaçlamaktayız. Genç katılımcıların projeleri ile uluslararası arenada ülkemizin görünürlüğü ve temsiliyeti artırılarak gelecek nesillerin su ve çevre meselelerindeki hassasiyeti geliştirilmiş olacaktır.

1997 yılından bu yana her yıl Dünya Su Haftası kapsamında verilen Stockholm Gençler Su Ödülü organizasyonu Stockholm Su Vakfı adına Stockholm Su Enstitüsü (SIWI) tarafından İsveç Prensesi Victoria’nın himayesinde gerçekleştirilmektedir. Stockholm Gençler Su Ödülü yarışmasına, ülkemiz DSİ öncülüğünde 13. kez katılmış olacaktır.

2009 yılında gerçekleştirilen yarışmada ülkemizi temsil eden Ceren Burçak DAĞ isimli öğrencimiz “Yağmur damlalarından enerji üretme projesi” ile dünya birincisi olmuştur. 

Bu sene jüri üyelerimiz tarafından yapılan değerlendirme neticesinde 49 proje arasından “Keçi kılı ve koyun yapağısından elde edilen dokumanın kirli suların temizlenmesinde kullanımı” adlı proje ile Muğla Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencileri Birsen Beril BİLDİRİCİ ve Elifnaz SAATCI birinci seçilerek İsveç’te ülkemizi temsil etme hakkı kazanmıştır. Kendilerini tebrik ediyor 2009 yılındaki başarının aynısını bekliyoruz.  

Dereceye giren proje sahibi okullarımızı, danışman öğretmenlerimizi ve sevgili öğrencilerimizi tebrik ediyor, 25-30 Ağustos 2019 tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak olan Stockholm Gençler Su Ödülünde ülkemizi temsil edecek öğrencilerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Önceki dönem Dünya Su Konseyi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Altınbilek’te yaptığı konuşmada “İnşallah ülke olarak bu yıl dereceye gireceğimiz kanaatindeyim. Gençlerimizin yaptığı çalışmalar çok güzel ve ilgi alaka göreceği kanaatindeyim. Eskiden bilgiye ulaşmak zordu. Şimdi bilgiye ulaşmak çok kolay. Her şeyden önemlisi ülke olarak bizim orada temsil edilmesidir. Bu bakımdan katılacak gençlerimize başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmasının ardından "Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 

Türkiye Gençler Su Ödülü” Ülkemizde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Stockholm Su Enstitüsü arasında imzalanan anlaşma uyarınca Stockholm Gençler Su Ödülü’nde Ülkemizi temsil edecek projeyi belirlemek üzere DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bir yarışmadır. 

"Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması" ile gençlerin su konularındaki fikirlerinin, vizyonlarının hem yerel hem de küresel ölçekte geliştirilmesi hedeflenmektedir.

2019 Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması Sonuçları

2019 Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması’na başvuran projelerin incelenmesi maksadıyla oluşturulan jüri tarafından 24 Mayıs 2019 tarihinde yapılan değerlendirme neticesinde dereceye giren ve Başarı Belgesi almaya hak kazanan projeler aşağıda belirtilmiştir.

“ Keçi Kılı ve Koyun Yapağısından elde edilen Dokumanın Kirli Suların Temizlenmesinde Kullanımı” konulu projeleri ile birinci olan Muğla Fethiye Belediye Fen Lisesi öğrencilerinden Birsen Beril BİLDİRİCİ ve Elifnaz SAATCI, 25-30 Ağustos 2019 tarihleri arasında İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak olan Dünya Su Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan “2019 Stockholm Gençler Su Ödülü”nde ülkemizi temsil edecektir.

Birinci Birsen Beril BİLDİRİCİ ve Elifnaz SAATCI / Muğla Fethiye Belediye Fen Lisesi

“Keçi kılı ve koyun yapağısından elde edilen dokumanın kirli suların temizlenmesinde kullanımı”

(Ödül törenine danışman öğretmenleri Ayten TAŞ ile beraber katılım sağlayacaklar)

İkinci Hüseyin Soner UĞUR ve Elif Sude DOĞAN / Malatya Bilim ve Sanat Merkezi

“Farklı Plastiklerin Mikroplastik Oluşturma Kapasitelerinin Belirlenmesi ve Mikroplastiklerin Su Ortamından Uzaklaştırılması İçin Ultrasonik Ses Kullanılması”

(Ödül törenine katılım sağlamayacaklarından ödül çekleri ve başarı belgeleri posta yoluyla iletilecek)

Üçüncü Zeliha Sude DOĞAN ve Ahmet Emre YILDIZ / Niğde Bor Fen Lisesi

“Arduino ile çevreci lavabo sistemi” (Ödül törenine öğretmenleriyle katılım sağlayacaklar)

Başarı Belgesi kazanan 11 okula belgeleri posta yoluyla iletilecektir.

 • Ankara Özel Bahçeşehir Koleji 50. Yıl Kampüsü
 • Eskişehir Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi
 • Gaziantep Bahçeşehir Koleji
 • İstanbul Saint- Joseph Lisesi Eğitim Vakfı Özel Küçük Prens Lisesi
 • İzmir Bilfen Fen Lisesi
 • İzmir Menemen Özel Yükseliş Koleji
 • Muğla 75. Yıl Fen Lisesi
 • Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi
 • Sinop Bilim ve Sanat Merkezi
 • Tekirdağ Sosyal Bilimler Lisesi
 • Tokat Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi