Bakan Pakdermirli ve Beraberindeki Heyet Trabzon'da İncelemelerde Bulundu

19.06.2019

18 Haziran’da Trabzon Araklı ilçesinde meydana gelen taşkının hemen ardından Bölgeye geçen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyet Trabzon Araklı’da incelemelerde bulundu.

Bakan Pakdemirli’ye, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu , Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, DSİ Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Genel Müdür Yardımcımız Murat Dağdeviren,DSİ Etüt Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanı Nazmi Kağnıcıoğlu, DSİ Makina İmlat ve Donatım Dairesi Başkanımız Abdullah Ekin, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, DSİ 22. Bölge Müdür Vekili Emre Akçalı ve diğer ilgililer eşlik ettiler.

Tarım ve Orman Bakanımız Pakdemirli Trabzon programında ilk olarak Trabzon Valisi, Belediye Başkanı ve DSİ 22. Bölge Müdür Vekili Emre Akçalı’dan taşkınla ilgili brifing aldı.

Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte durum değerlendirmesi yapan Bakan Pakdemirli basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Valiliğin ardından Araklı Bayram Halil Devlet Hastanesine geçen Bakan Pakdemirli ve beraberinde ki heyet taşkında yaralanan ve yaşamını yitiren vatandaşların yakınlarını ziyaret etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli burada yaptığı açıklamada ‘Trabzon'un Araklı ilçesinde bugün saat 16.00 sıralarında olan selin ardından buradayız. Rabbim afetlerden ülkemizi ve milletimizi korusun, aynı acıları bir daha yaşatmasın. Vatandaşlarımıza taziye ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Trabzon’da son durum: 3 vatandaşımız vefat etti, 7 kayıp vatandaşımızı arama çalışmaları sürüyor 4 yaralımızın sağlık durumu iyi 76 vatandaşımız tahliye edildi Devletimiz her kurumuyla Trabzon’dadır. 

Can kayıplarımız maalesef an itibariyle 3'e çıktı. Bu can kayıplarımız için  Allah'tan rahmet diliyorum.En büyük temennimiz kayıp vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmaktır. Yaralarımızı sarmak için buradayız. Araklılı hemşehrilerimize, Trabzonlulara ve tüm Türkiye'mize geçmiş olsun Sabahın ilk ışıklarından itibaren çalışmalarımızı sürdüreceğiz.Bundan sonra bu şekilde bir heyelanın bölgede tekrar etmemesi için her türlü tedbiri alacağız. dedi.

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın ve beraberindeki heyet 19 Haziran 2019 tarihinde incelemelerini Araklı ilçesi Çamlıtepe Mahallesinde sürdürdü.


Sel ve heyelan sonrası kapanan Araklı-Bayburt kara yolunun açılması için çalışmalar sürüyor. Arama kurtarma çalışmaları bu noktada da devam ediyor.