Yeni Bir Rekor Geliyor: Yusufeli Barajı Tamamlanıyor

30.07.2019
Türkiye’nin en yükseği Yusufeli Barajı’nda 115 metreye ulaşıldı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanımız Naci Ağbal, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin ve beraberlerinde ki heyet ile birlikte Yusufeli Barajı inşaat çalışmaları yerinde incelendi.

Söz konusu teknik gezi Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın’ın Yusufeli Barajı inşaat çalışmalarının koordine edildiği şantiyede, projede gelinen seviye hakkında yaptığı sunum ile başladı. Ardından heyet Baraj inşaatında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin En Yükseği Yusufeli Barajı’nda 115 Metreye Ulaşıldı

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanına sahip olacak olan ve % 67 fiziki gerçekleşme sağlanan Yusufeli Barajı’nda yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Projenin 2021 yılının Haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

Baraj sayesinde mansapta bulunan Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına düzenli miktarda su sağlanarak üretim kapasiteleri de artacaktır. Bu fayda da dikkate alındığında barajın toplamda yaklaşık 2.2 milyar kilovat saat enerji faydası bulunmaktadır. Bu değer ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 1,5 Milyar TL katkı sağlanacaktır. Gövde beton dolgu çalışmaları bütün hızıyla devam etmekte olup bugüne kadar 1 milyon 500 bin metreküp beton dökülmüştür. 115 metre gövde yüksekliğine ulaşılmıştır.

Proje İle Yaklaşık 600 Bin Kişinin Enerji İhtiyacını Karşılanacak

Bununla birlikte Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Çoruh’ta Taşkın Riskini de Azaltılacak

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacak. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak.

Yusufeli Baraj alanında yapılan incelemelerin ardından heyet Yusufeli ilçesi yeni yerleşim alanlarında devam eden çalışmaları  yerinde değerlendirdi.


.