Aksaray İli İçin Su Temini Masaya Yatırıldı

28.08.2019
27 Ağustos Salı günü Genel Müdürlüğümüz Namık Kiper toplantı salonunda yapılan toplantıda ‘Aksaray Ili İçin Su Temini’ masaya yatırıldı.

Genel Müdürümüz Mevlüt Aydın ve Aksaray Ak Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Genel Müdürlüğümüz Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Ayhan Koçbay, Daire Başkan Yardımcıları, Aksaray Ticaret Odası Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ak Parti İl başkanı Hüseyin Altınsoy, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Genel Meclis Üyeleri, Aksaray ili sulama birlik başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile DSİ Etüt Plan ve Tahsisler Dairesinden ilgililer katıldılar.

Toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan Ak Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Aksaray ilinin sulama sorunlarını dile getirerek mevcut su imkanlarının daha tasarruflu kullanılması ve başka havzalardan Aksaray iline su temin edilmesi hususunda görüşlerini ifade etti.

Toplantıda konuşma yapan Genel Müdür Mevlüt Aydın

‘Bilindiği üzere ülkemiz su stresi yaşayan bir ülkedir. Bazı illerimiz çok yağış alırken bazı illerimiz ise çok az yağış alıyor. Aksaray ilimiz de az yağış alan illerimizden biridir. Bu konuda almamız gereken tedbirler var.

-Birincisi içme suyunda kayıp kaçak oranını %20’nin altına düşürmemiz gerekiyor.

-İkinci, sulama projelerinde basınçlı borulu sisteme geçmemiz gerekmektedir.

Sulama şebekelerini basınçlı borulu sisteme dönüştürdüğümüzde damlama ve yağmurlama sulama sistemlerini hayata geçirmiş olacağız. Böylece sulamada %50 tasarruf yapmış olacağız.

Modern sulama şebekelerini yapar ve kayıp kaçak oranlarını minimum seviyeye düşürürsek depolamalarımızı ve su kaynaklarımızı bir anda iki katına çıkarmış olacağız. Aksaray’ın içmesuyu sorununu çözmek için bilindiği üzere Mamasın kaynaklarından su getirdik. Arıtma tesisinde ise çalışmalar en kısa zamanda tamamlanacak.

Aksaray’da nüfus artışı göz önüne alındığında gelecekteki su ihtiyacı daha da artacaktır. Su ihtiyacını karşılayabilmek için Ecemiş kaynaklarında yapacağımız baraj ile önce Niğde’ye sonra Aksaray’a su temin edeceğiz. Bununla birlikte Mamasın Barajı ve sulaması ile de inşallah su sorununu çözeceğiz.

Diğer taraftan, Akdenize boşalan suların Konya kapalı havzasına aktarılması için proje çalışmalarımız ve baraj inşaatlarımız devam ediyor. Bunların bir kısmı tamamlanırken bir kısmında da çalışmalarımız devam ediyor.

Artık DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini hayata geçiriyoruz. Modern sulama sistemleri ile de ürün çeşitliliğine ve kalitesine katkı sağlıyor, sulanan alandaki bitki deseninde olumlu gelişmeler sağlanıyor. DSİ olarak gayemiz Aksaray ilimizin münbit topraklarını su ile buluşturmak ve çiftçilerimizin ekonomik ve refah seviyesini yükseltmektir.’dedi.

Toplantıda konuşmaların ardından Aksaray ili su temin çalışmaları hakkında değerlendirme ve istişarede bulunuldu.