DSİ Kültür Sanat Faaliyetleri


DSİ'de Müzik Şöleni

Fasıladan Tasavvuf Müziğine Yaz Konseri
16.06.2010
DSİ Genel Müdürlüğü'nde biri 11 Haziran 2010 tarihinde DSİ Klasik Türk Müziği Korosu tarafından, diğeri 17 Haziran 2010 tarihinde DSİ Türk Müziği Topluluğu tarafından iki konser verildi.

''Fasıladan Tasavvuf Müziğine Yaz Konseri''

DSİ Türk Müziği Topluluğu tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde DSİ Konferans salonunda 2009-2010 çalışmaları sonucu 'Fasıladan Tasavvuf Müziğine Yaz Konseri'' verilmiştir. Üç bölümden oluşan konserin ilk bölümünde koronun seslendirdiği hüseyni şarkılar ile hicaz ve hüzzam solo şarkılar yer almıştır. Konserin ikinci bölümünde ise nihavent makamında koro ve solo şarkılar icra edilmiştir. Bu bölümün sonunda misafir sanatçı TRT Ankara Radyosu sanatçısı Elif Güreşçi, kürdili hicazkar makamında Şef Tevfik Soyata'nın bestelediği şarkı da içinde olmak üzere üç eser okumuştur.
Konserin son bölümünde de hüseyni, muhayyer ve gerdaniye makamındaki ilahiler okunarak konser tamamlanmıştır.

Fasıladan Tasavvuf MüziÄŸine Yaz Konseri

''Rasttan Segaha Konseri ''

11 Haziran 2010 tarihinde verilen ''Rasttan Segaha Konseri '' , DSİ Vakfının faaliyetlerine altın harflerle yazılmış güzel bir anı olarak nakşedilmiştir.Konserin 1. bölümü rast makamından Tab'i Mustafa Efendi'nin 'Seyr Eyle O Billur Beden Taze Firengi' ile başlamış ve Mehmet Ilgın'ın 'Rüya Gibi Her Hatıra' adlı eseri ile son bulmuştur.Konserin 2. bölümünde de segah makamında Itri Efendi'in 'Tut'i Mucize Guyem' ile başlamış Mısırlı İbrahim Efendi'nin 'Seni Her Dem Arıyorum Sözlerine Kanıyorum' adlı eseriyle son bulan konser büyük ilgiyle izlemiştir. 

Rasttan Segaha Konseri