BATMAN SAĞ SAHİL SULAMASI 2.KISIMDA 30 BİN 780 DEKAR ALAN TARIM ARAZİSİ SUYA KAVUŞTU

6.11.2020 / Gösterim Sayısı : 2559 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Diyarbakır ve Batman illerine yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Diyarbakır ve Batman iline bağlı ilçelerde son dönemlerde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesin de önemli rol oynamaktadır.

Bu kapsamda Batman Sağ Sahil Sulaması 2.Kısım Projesi kapsamında 30 bin 780 dekar alanda çalışmalar tamamlandı. Projenin tamamının bitirilmesiyle 110 bin 800 dekar tarım alanının sulanacak, bölgenin tarımsal üretim ve ekonomisine büyük katkı sağlanacak.

Proje Diyarbakır- Batman il ve ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Batman Barajı rezervuarından alınan suyu 141 km ana kanal cazibesiyle ve 332 km borulu şebeke yapımı ile tarım arazilerine kavuşmaktadır. Proje kapsamında ana kanal üzerindeki eksik imalatlar tamamlandı. 128 km borulu şebeke döşenmiş üzerindeki sanat yapıları yapılmış 30 bin 780 dekar alan sulamaya açılmıştır. Ayrıca imalat çalışmalarına devam edilmektedir.