SİVAS ULAŞ KARAŞAR GÜLBAHÇE BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

13.11.2020 / Gösterim Sayısı : 1876 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Sivas iline yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sivas ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Gülbahçe Barajının temelden 45,50 metre yüksekliğinde ve 1,583 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Çalışmaları devam eden Gülbahçe Barajı ile 5 bin 770 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacak.

Karaşar Gülbahçe Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 9 milyon 777 bin 161 TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamında;

Gölet ulaşım ve malzeme taşıma yolları, derivasyon-dipsavak kondüvi imalatı, enjeksiyon imalatları tamamlandı. Dolusavak kazılarında %83 oranında gerçekleşme sağlanmış olup gövde imalatında (32.000 m³) dolgu yapıldı.