MERSİN TARSUS PAMUKLUK BARAJI’NDA ÖNEMLİ AŞAMA... PAMUKLUK BARAJI’NIN ÖN YÜZ BETON İMALATLARINA BAŞLANDI.

13.11.2020 / Gösterim Sayısı : 4015 / Arşiv

Ülkemizdeki örtü altı bitkisel üretimde söz sahibi olan Mersinli çiftçilerimizi rahatlatacak ve sağlayacağı memba kalitesindeki içme suyu ile Mersinlilerin içme suyu problemini çözecek olan Tarsus Pamukluk Barajı’nda çalışmalar devam ediyor.

Barajın tamamlanması ile 184 bin 060 dekar arazi sulanacak, yılda 68 milyon kilovat saat enerji üretilecek ve Mersin ilinin yıllık 127,54 hm3 içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Ön Yüz Beton İmalatlarına Başlandı

Pamukluk barajının en önemli aşamalarından birisi olan gövde dolgusu geçtiğimiz aylarda tamamlandı.  Barajda; ön yüz beton imalatlarına başlanılmış olup bugün itibariyle % 88 fiziki gerçekleşme sağlanan Barajın 2021 yılı içerinde tamamlanması planlanıyor.  Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ülke ekonomisine yıllık 293 milyon TL tarımsal katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Tarsus Pamukluk Barajı temelden 135 metre yüksekliğinde ve 282 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip. Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.