DSİ’DEN YEŞİLİN BAŞKENTİ BURSA’YA MÜJDE

23.11.2020 / Gösterim Sayısı : 2297 / Arşiv

Bursa Olukman Tekke Göleti Sulaması işinin sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapıldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Bursa ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Bursa Olukman Tekke Gölet’i Sulaması işinin sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapıldı. Projenin tamamlanması ile Bursa İnegöl ilçesine bağlı Olukman, Tekke ve Bayramşah Köylerine ait 1 640 dekar tarım arazisinin modern borulu sistemlerle sulanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 24,50 metre yüksekliği ile Olukman Tekke Barajı’nın 439 bin m3 su biriktirme hacmine sahip. Olukman Tekke Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 5 milyon 16 bin TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.