BALIKESİR DURSUNBEY ODAKÖY GÖLETİ’NDE ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

27.11.2020 / Gösterim Sayısı : 1300 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Balıkesir iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Çalışmaları devam eden Balıkesir Dursunbey Odaköy Gölet’inin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.810 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Gölet gövdesi kazı ve enjeksiyon imalatları, vana odası ve dipsavak betonarme gömlek imalatları tamamlandı. Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecek. Temelden yüksekliği 30,50 metre ve su depolama kapasitesi 662.000 m3 olan Balıkesir Dursunbey Odaköy Gölet’inin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.299 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 2.352.012 TL katkı sağlanması hedefleniyor.