YOZGAT SORGUN ERKEKLİ BARAJI’NDA SONA YAKLAŞILIYOR

27.11.2020 / Gösterim Sayısı : 2115 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Çalışmaları devam eden Yozgat Sorgun Erkekli Barajında gövde dolgusu tamamlanmış olup, perde beton imalatları tamamlanmak üzeredir. Ön yüz membran imalatının devam ettiği ve %85 fiziki gerçekleşmenin sağlandığı barajın tamamlanması ile 7 bin 510 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Erkekli Barajı temelden 38 metre yüksekliğinde ve 2.84 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip.  Barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır.