DSİ, MERSİN’DE KIYI EROZYONUNU ÖNLEMEK İÇİN DENİZDE

30.01.2023 / Gösterim Sayısı : 522 / Arşiv

Yaptığı yatırımlarla şehirlere değer katan DSİ, Mersin’de bir ilki hayata geçiriyor.

Deniz Kıyısı İçin 2000 Metrelik Koruma Kalkanı

“Mersin-Göksu Deltası Kıyı Erozyonu Önlenmesi” işi kapsamında deniz kıyı korumalarında ve nehir ıslahlarında kullanılmakta olan gabion sepetlerle deniz kıyısı boyunca çeşitli yerlerde batık dalgakıran ve mahmuz yapıları oluşturuluyor.

Yüzde 26 fiziki gerçekleşme sağlanan çalışmalarda, gabion sepetlerin denize yerleştirilmesine devam ediliyor. Çalışmalara kıyı erozyonu probleminin en yoğun yaşandığı Paradeniz Lagünü sahilinden başlanmış olup bu bölgede kıyıdan yaklaşık 150 m uzaklıkta ve 3 metre derinlikte toplam 2000 metre uzunluğunda batık dalgakıran yapısı oluşturulacaktır. Ocak ayı itibariyle 100 metre uzunluğunda set oluşturulmuştur.

Doğal Yaşam İçin Özel Hassasiyet

Çalışmalar kapsamında doğal yaşamın zarar görmemesi adına özel bir hassasiyet gösteriliyor. Paradeniz, Göksu Deltası'nda, Mersin ili sınırlarında bulunan bir lagün gölü. Paradeniz'in de yer aldığı Göksu Deltası; su kuşları, dalyan balıkçılığı ve deniz kaplumbağaları için ayrı bir öneme sahip. Tüm şartlar göz önünde bulundurulduğunda bu kadar eşsiz bir coğrafyada yapılacak çalışma bizim için de üst düzey bir hassasiyet gerektiriyor. Alanda yapılan tüm çalışmalar için doğal yaşama zarar verilmeyecek zaman aralıkları seçiliyor. Büyük bir titizlik ve dikkatle çalışmalarımız devam ediyor.