BAKAN PAKDEMİRLİ: SUYUN GÜCÜNÜ MİLLETLE BULUŞTURACAK PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDİYORUZ…

30.11.2020 / Gösterim Sayısı : 1835 / Arşiv

-SEYHAN NEHRİ ÇALIŞMASI…

·         5,2 MİLYAR TL'LİK TARIMSAL ÜRETİMİN TAŞKIN RİSKLERİNE KARŞI KORUNMASI SAĞLANACAK

-İMAMOĞLU PROJESİ…

·         ADANA'NIN 40 YILLIK RÜYASI

·         1 MİLYON 66 BİN 800 DEKAR ARAZİ SULANACAK

·         1,6 MİLYAR TL GELİR ARTIŞI OLACAK

·         106 BİN KİŞİYE İLAVE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Önce proje sahalarında incelemede bulundu…

Gelinen nokta, kat edilen mesafeleri detaylarıyla gördü bilgi aldı,

'Milletimiz için işimizin başında olmaya devam ediyoruz. Suyun gücünü milletimizle buluşturacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz' dedi.

Sonra, sadece başında durmak da yetmez dedi, dragline sallama ekskavatör kullanarak Seyhan Nehri'nde ıslah kazısı yaptı, şantiyedeki vincin operatör kabinine geçerek tonlarca ağırlıktaki boruyu hatta yerleştirdi.

Sahada yapılan çalışmaları en ince ayrıntısına kadar takip eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, havadan da projelerin son durumunu denetledi.

Bakan Pakdemirli, Seyhan Nehri Toplu Makinalı Çalışması ve İmamoğlu Sulaması Projelerini tek tek yerinde inceledi.

Yıllık 5 milyar 207 Milyon TL'lik Tarımsal Üretim Taşkınlardan Korunacak

Günlük hayatımızı, ekonomik ve zirai faaliyetlerimizi olumsuz yönde etkileyen ve son yıllarda etkisini daha fazla hissettiren taşkınlar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli afet konuları arasında yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından taşkınların engellenmesi ve zararlarının asgariye indirilmesi için "seferberlik" ilan edildi.

Bakan Pakdemirli, Adana'da tarım arazilerine zarar veren taşkınların önüne geçmek için yürütülen projelerden olan ve incelemelerde bulunduğu Seyhan Nehri Toplu Makinalı Çalışması ile ilgili konuştu. 

Bakan Pakdemirli; "Adana Yüreğir, Seyhan, Sarıçam ve Karataş İlçeleri ile Mersin Tarsus İlçesine bağlı toplam 90 mahalle ve 1 milyon 552 bin dekarlık alanda, yıllık 5 milyar 207 milyon TL'lik tarımsal üretimi taşkın risklerine karşı korumayı hedefliyoruz" dedi. 

Çalışmalar neticesinde Aşağı Seyhan Ovasında, taban suyu ve yüzey sularını deşarj eden toplam 2000 km uzunluğunda ana drenaj, yedek-tersiyer drenaj ve tahliye kanallarının temizlenmesi, Seyhan Nehri mansap yatağında toplam 60 km yatak tanzimi yapılarak, iç seddinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Bakan Pakdemirli projede gelinen aşama hakkında da bilgi verdi;

"Aşağı Seyhan Ovasında toplam 2.000 km uzunluğunda 10 milyon m³ rusubat temizliği planlandı. Bugüne kadar DSİ 6. Bölge Müdürlüğümüz bünyesindeki makinalarla 2020 yılı Ocak ayı başından itibaren toplam 550 km uzunluğunda 3,2 milyon m³ rusubat temizliği yapıldı. Çalışmalar kapsamında 1450 km uzunluğunda, 6,8 milyon m³ rusubat temizliği daha yapılmasını planlıyoruz. 

60 km uzunluğunda 5 milyon m³ rusubat temizliği planlanan Seyhan Nehir Yatağında ise Temmuz ayında başlanan Toplu Makinalı Çalışma kapsamında nehrin denize mansaplandığı ve rusubat birikiminin fazla olduğu 7 km'lik kısımda 2,8 milyon m³ kazı çalışması yaptık. Seyhan Nehir yatağında 53 km uzunluğunda 2,2 milyon m³ rusubat temizliği daha yapılacak" ifadelerini kullandı.  

80 Milyon TL'ye Mal Olacak Büyük Proje…

Projenin Mayıs 2021 itibariyle tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Bakan Pakdemirli;

"Bu çalışma ile Adana Yüreğir, Seyhan, Sarıçam ve Karataş İlçeleri ile Mersin'in Tarsus İlçesine bağlı toplam 90 mahalle ve 1 milyon 552 bin dekarlık alanda, yıllık 5 milyar 207 milyon TL'lik tarımsal üretimin taşkın risklerine karşı korunmasını hedefliyoruz. Çalışmanın maliyeti 2020 yılı fiyatlarıyla 80 milyon lira" dedi.

Adana'nın 40 Yıllık Rüyası 'İmamoğlu Sulama Projeleri'

Bölgedeki bir diğer önemli proje 'İmamoğlu Sulamaları Projesi'…

Projeye dair detaylı incelemede bulunan Bakan Pakdemirli;

"İmamoğlu Sulamaları Adana'da, İmamoğlu, Sarıçam, Ceyhan, Kozan ve Yüreğir ilçelerinde toplam 1 milyon 66 bin 800 dekar arazinin sulanmasını sağlayacak. Su kaynağı Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve 2010 yılından bu yana işletmede olan Yedigöze Barajı. Proje kapsamında bugüne kadar 26 bin 230 dekar arazi sulamaya açılmış olup 522 bin 920 dekar arazide inşaat, 142 bin 150 dekar arazide ise ihale çalışmaları devam ediyor. 375 bin 500 dekarlık ek sahanın da planlama çalışmalarını tamamladık" dedi.

Sulu Tarım İle Yıllık 1,6 Milyar TL Gelir Artışı Sağlanacak.İmamoğlu Sulamaları Projesi'nin tamamlanması ile yıllık 1 milyar 600 milyon TL gelir artışı beklendiğini de belirten Bakan Pakdemirli;

"106 bin kişiye de ilave istihdam imkanı sağlanacak. Toplam yatırım bedeli 4 Milyar TL olan proje 2,5 yıl gibi kısa bir sürede kendini amorti edecek" diye konuştu.

Bakan Pakdemirli'nin yerinde yaptığı incelemelerde kendisine DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız da eşlik etti.