EDİRNE LALAPAŞA BÜYÜKÖĞÜNLÜ GÖLETİ VE SULAMASINDA İLK KAZMA VURULDU

30.11.2020 / Gösterim Sayısı : 1476 / Arşiv

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Edirne iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Edirne ilinde Lalapaşa Büyüköğünlü Göleti ve Sulaması işi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Büyüköğünlü Gölet’inin tamamlanması ile 3 bin 920 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden 34,10 metre yüksekliğe sahip Lalapaşa Büyüköğünlü Göleti 1,83 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Lalapaşa Büyüköğünlü Gölet’inin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 136 bin TL zirai gelir artışı sağlanması hedefleniyor. Söz konusu iş kapsamında gövde sıyırma kazı çalışmaları devam ediyor.