ANKARA VE ÇANKIRI İLİNE CAN SUYU OLACAK PROJE KOYUNBABA BARAJI SULAMA İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.

2.06.2023 / Gösterim Sayısı : 1298 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.                                                           

                                                                     Hedef 2024

 

Koyunbaba Barajı Sulaması işinde adım adım sona yaklaşılıyor. Yaklaşık 176 km’lik sulama hattı inşaatı bitti. Ankara ve Çankırılılara müjdeli haberi veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Hedef 2024”dedi.

                                                      176 km sulama hattı inşa edildi.

 

Aralıksız devam eden çalışmalarda sulama hattını tamamlayarak önemli bir aşamayı daha geride bıraktıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA,  Ankara ve Çankırı’ya 2023 yılında toplamda 65.090 dekar sulama hizmeti götürülecektir. Çankırı Merkez köylerine 2024 yılında 45.740 dekar zirai alanda sulama hizmeti hedeflenmektedir. Hat üzerinde 2 adet basınç kırıcı vana, 2 adet hat kapama vanası ve 589 adet hidrant, vantuz, tahliye, ayrım yapısı inşa ettik. “Çankırı ve Ankaralı hemşerilerimize hayırlı olsun “ diye konuştu.

                                                          Dev projenin % 55’lik kısmını tamamladık.

 

Dev projede artık son aşamaya geçtiklerini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “ Proje kapsamında 2 adet basınç kırıcı vana, 10 adet hat kapama vanası inşaa edeceğiz. Ayrıca 2023 yılında 583 adet daha sanat yapısını tamamlayacağız. Hedefimiz 2024 yılı içerisinde Çankırı ve Ankara köylerine sulama suyunu akıtabilmek.” dedi. 


                                        Yılda 110 830 Dekar Zirai Alana Sulama Suyu Verilecek.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Proje tamamlandığında Koyunbaba Barajı’nın aktif su hacmi olan 210 milyon m³ suyu, 110.830 dekar tarım arazisine can suyu sağlamak için kullanmış olacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Ankara ve Çankırı İline sulama suyu sağlayacak projenin bölge için önemini çok iyi bildiklerini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, amaçlarının projeyi hız kesmeden bir an önce tamamlayarak, Ankara İli, Kalecik İlçesi ve Çankırı İli, Merkez İlçesi tarım arazilerinin sulama suyu sıkıntısını kökünden çözmek olduğunu ifade etti.