BAŞLAR BARAJI SULAMASINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

2.06.2023 / Gösterim Sayısı : 886 / Arşiv

        Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

          Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

          Başlar Barajı Sulamasında inşaat çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA;  Başlar Barajı Sulaması inşaatında 24.020 dekar alanın tamamlanarak sulamaya hazır hale getirildiğini, projenin tamamının bitirilmesi ile birlikte ise toplamda 38 bin 200 dekar tarım alanının sulamaya açılacağını söyledi.

          Başlar Barajı Sulaması inşaatında çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte olup; bugüne kadar fiziki gerçekleşme oranı  % 67’dir. 34 bin 440 CTP metre ve 31 bin 400 metre HDPE boru borusu döşenmiştir. Projenin tamamının hayata geçirilmesiyle milli ekonomiye yılda 286 Milyon Türk Lirası katkı ve 5 bin kişilik ek istihdam sağlanacaktır.