PUSAT ÖZEN BARAJINDAN 4 EYLÜL BARAJINA DERİVASYON PROJESİNDE 2.ETAP ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

8.06.2023 / Gösterim Sayısı : 1055 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

                                   

İçme suyu sıkıntısı yaşanmayacak

Sivas şehir merkezinin acil içme suyu problemini çözmek için başlatılan projede adım adım sona yaklaşılıyor. Pusat-Özen Barajı’nın suyunu 4 Eylül Barajına ulaştıracak isale hattının B etabında çalışmalar hızla devam ediyor. Sivaslılara müjdeli haberi veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Artık içme suyu sıkıntısı yaşanmayacak” dedi.

 

% 52’lik kısmı tamamlandı

Aralıksız devam eden çalışmalarda isale hattının A etabını 2022 sonunda tamamlayarak önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Sivas’a yılda 8,42 milyon m³ içme ve kullanma suyu temin edecek projenin toplam uzunluğu 36,59 kilometre olan B etabında da 11.7 kilometre boru döşenerek % 32’lik kısmı tamamlanmıştır.” diye konuştu.

 

Proje yıl içerisinde tamamlanacaktır

Projenin büyük kısmının tamamlandığını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Proje kapsamında 2 adet depo ve 1 adet terfi merkezi inşa edilmiştir. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda Sivaslılara su sıkıntısı yaşatmamaktır.” dedi

 

Yılda 8,42 milyon m3 içme suyu verilecek

Sivas’a yılda 8,42 milyon m3 içme suyu sağlayacak projenin şehir için önemini çok iyi bildiklerini kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, amaçlarının projeyi hız kesmeden bir an önce tamamlayarak, Sivas’ın acil su sıkıntısını çözmek olduğunu ifade etti.