YEŞİL KARINCALARA TAKVİYE GÜÇ

29.04.2024 / Gösterim Sayısı : 2152 / Arşiv

İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni” Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirildi. İmzalanan protokol kapsamında AFAD envanterindeki 111 adet iş makinesi DSİ’nin kullanımına verildi.

 “Yeşil Karıncalar” olarak anılan DSİ iş makineleri taşkından yangına, heyelandan depreme kadar tüm doğal afetlerde 7/24 esasıyla afet zararlarını önlemek, azaltmak ve vatandaşların yaralarını sarmak için seferber oluyor.

Özellikle son yıllarda iklim değişikliğinin etkisiyle sıklığı, etkinlik alanı ve şiddeti artan taşkınlarla mücadelede Yeşil Karıncaların önemli bir rolü bulunuyor. Bu sebeple DSİ Makine Parkının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda 2021-2024 yılları arasında 700 adet iş makinesinin DSİ Makine Parkına kazandırılması planlanmıştı. Bu iş makinelerinin 470 adedi halihazırda yeşil karıncaların arasına katıldı. Geri kalan 230 adet iş makinesinin de 2025 yılı sonuna kadar DSİ Makine Parkına dahil edilmesi planlanıyor.

İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında bugün, (29.04.2024 tarihinde) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde imzalanan “Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokolü” kapsamında DSİ Makine Parkına 111 adet iş makinesi daha katılarak DSİ’nin taşkınlarla mücadele kapasitesi artırıldı. Protokol münasebetiyle düzenlenen merasimde ilk planda AFAD tarafından DSİ’nin kullanımına verilen 31 adet ekskavatörün teslim işlemi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet Su İşlerimiz özellikle orman yangını, sel ve taşkınlarla mücadele noktasında vazgeçilmez roller üstleniyor.”

Merasimde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Başkanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü iş birliği ile bugün sel ve taşkın riskini azaltma yolunda kritik bir adım daha attıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin ilgili kurumlarının taşkın afeti öncesi, taşkın anı ve taşkın sonrasında müdahale kapasitesini artırmaya yönelik bu adım kapsamında AFAD envanterinde bulunan 111 adet iş makinesinin DSİ’nin kullanımına verildiğini kaydetti. AFAD’ın ve DSİ’nin etkinliğini artıracak bu protokol kapsamında ilk planda 31 adet iş makinesinin devir teslim işleminin gerçekleştirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu iş makinelerinin hizmete girmesiyle birlikte DSİ’deki ekskavatör sayısı 816'ya ulaşacak. Yerli ve milli olan ekskavatörlerimiz özellikle sel ve heyelan riski yüksek bölgelerimizde görev yapacak. Karadeniz Bölgemizdeki 13 ilimizde risk azaltma faaliyetlerine süratle başlıyoruz” dedi.    

Akarsulardaki temizlik ve ıslah çalışmalarına hız vermek suretiyle yoğun yağış dönemi başlamadan gerekli tedbirlerin hayata geçirileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman söylediğimiz gibi depremler, seller, heyelanlar, yangınlar gibi tabiat olaylarının önüne geçemeyiz, fakat bunların yol açacağı zararları en aza indirmek bizlerin elindedir. Bizim inancımızda tedbir tevekküle mani değildir. Hangi meselede olursa olsun, görevimiz önce her türlü önlemi almak, ardından da Rabbimizin takdirine teslim olmaktır” dedi.

İki bakanlık arasında imzalanan protokol sayesinde kullanıma sunulan yeni iş makinelerinin de katkısıyla 2024 yılının daha sorunsuz, sıkıntısız ve inşallah can ve mal kaybı yaşanmadan atlatacağımıza inanıyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD’a ve DSİ’ye çalışmalarında kolaylıklar diliyorum dedi.

DSİ tarafından hayata geçirilen taşkın kontrol çalışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Su İşlerimiz özellikle orman yangını, sel ve taşkınlarla mücadele noktasında vazgeçilmez roller üstleniyor dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar DSİ tarafından inşa edilen 10 bin 765 adet tesisle 20 milyon dekar alanda taşkın kontrolü sağlandığı bilgisini de verdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya

Merasimde konuşan Bakan Yerlikaya, iklim kaynaklı afetler ve buna bağlı olarak meydana gelen sorunların insanlığın ortak sorunu olduğuna vurgu yaparak, bu küresel sorunun her yıl katlanarak büyümekte olduğunu dile getirdi. İklim değişikliğinin sadece sıcak hava dalgası, kuraklık, sel ve kasırgalara neden olmadığını söyleyen Bakan Yerlikaya, afetlerin sıklığının, yoğunluğunun ve büyüklüğünün de arttığını belirtti.

Günümüzde sel, su baskınları ve taşkınların giderek artan bir grafik izlediğini dile getiren Bakan Yerlikaya, 2021 yılında 303, 2022 yılında 475 ve geçtiğimiz yıl ise toplam 715 sel ve su baskını yaşandığı bilgisini verdi.

Bilim insanlarının ülkemizde sel afeti öncesi yapılan bir birim harcamanın, afet sonrasında yapılacak harcamanın ortalama olarak 15 birime karşılık geldiğini ifade ettiklerini belirten Bakan Yerlikaya, bu oranın Karadeniz Bölgesinde 48 birime kadar çıktığını kaydederek, “İşte bugün tam da bu verilerin ışığında Zat-ı Devletlerinizin huzurunda İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında ‘Risk Azaltma Faaliyetleri Kapsamında Dere Islah Çalışmalarına Dair İşbirliği Protokolü’nü imzalayacağız. Bu protokol ile sel ve taşkın öncesinde risk azaltma, sel ve taşkın sırasında müdahale ve sonrasındaki iyileştirme çalışmalarında kullanmak amacıyla AFAD envanterinde bulunan iş makineleri DSİ’nin kullanımına verilecek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı

Merasimde bir konuşma yapan Bakan Yumaklı, ülkemizin doğal afetler açısından, en riskli ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, “Depremler, sel felaketleri, orman yangınları, heyelanlar gibi afetleri her geçen gün daha çok yaşamaya başladık. Tabi bu afetlere karşı güçlü bir şekilde müdahale edebilmek için de güçlü kurumlara ihtiyaç var. Bu kurumlardan biri ülkemizdeki afetlere karşı hemen müdahale eden ve birimlerin koordinasyonunu sağlayan AFAD’dır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bizde, makine parkımızla, AFAD’ın faaliyetlerine en güçlü destek veren kurumlardan biriyiz. Bugün bu vesileyle iki kurum arasındaki birlikteliği güçlendirmek için önemli bir iş birliği gerçekleştireceğiz. AFAD’a ait; ilk etapta 31, toplamda da 111 iş makinasının Devlet Su İşleri’ne devri için bir aradayız. Böylece; DSİ’nin makine parkını güçlendirmiş ve AFAD’ın da makine parkındaki araçların daha etkin kullanmasını sağlamış olacağız” dedi.

DSİ’nin faaliyetlerini en etkin biçimde sürdürmesi için güçlü bir makine parkına sahip olması gerektiğini vurgulayan Yumaklı, “Bu çerçevede DSİ Makine Parkı’nın güçlendirilmesi adına 2021-2024 yılları arasında toplam 700 iş makinesinin katılmasını planladık.  Bu kapsamda da 470 iş makinesini DSİ Makine Parkına kazandırdık. Geri kalan 230 iş makinesini de 2025 sonuna kadar dahil edeceğiz. Bu vesileyle; iş makinelerinin DSİ Makine Parkına kazandırılması sürecinde desteklerinizi bizden hiç eksik etmediğiniz için zat-ı alinize şükranlarımı sunuyorum. AFAD'dan devredilecek 111 iş makinesi, DSİ'nin bu çalışmalarında önemli bir yer tutacaktır. Bu 111 iş makinesiyle birlikte DSİ Makine Parkındaki ekskavatör sayısı 816’ya yükselecektir" dedi.